Polska architektura wypoczynkowa to wyjątkowo ciekawy i wdzięczny temat. Z tego samego założenia wyszli przedstawiciele Instytutu Adama Mickiewicza, którzy we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu stworzyli wystawę pt. „Landscapes of leisure”, którą można oglądać w Pawilonie Polski na EXPO 2020 w Dubaju. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 16 marca, aż do 31 marca, czyli do zakończenia EXPO. Następnie latem tego roku wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Redakcja whiteMAD jest patronem wydarzenia. Z całego serca polecamy wystawę, a jej szczegóły opisujemy niżej.
„Landscapes of leisure” to wystawa, która przenosi nas w przeszłość. Na wystawie zostały zaprezentowane wysokiej jakości modele (autorstwa ONIMO), które powstały specjalnie na potrzeby wystawy oraz fotografie przedstawiające polskie obiekty architektoniczne służące wypoczynkowi na przestrzeni XX i XXI wieku. Jej głównym celem jest podkreślenie wartości relacji człowieka z naturą i architekturą, a także przeniesienie odbiorcy do warunków, standardów i sposobów spędzania wolnego czasu w Polsce. Jak się okazuje, polska architektura wypoczynkowa ma naprawdę wiele do zaoferowani, a sama architektura często wyprzedzała światowe trendy architektoniczne.
Obiekty prezentowane na wystawie: schronisko nad Morskim Okiem, sanatorium Wiktor w Żegiestowie, pływalnia solankowo-termalna w Ciechocinku, oficerski Yacht Club w Augustowie i wiele innych, oddają walory architektoniczne często wyprzedzające swoją epokę, ducha miejsca, odczucia płynące zarówno z kontaktu z materialnością miejsca, jak i z jego historią – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, domy wczasowe, urlopowe kurorty, górskie schroniska i wodne stanice – architektura tych miejsc okazuje się niezwykle różnorodna. Niezależnie od czasu, stylu i estetyki kluczowa jest więź tych obiektów z naturalnym krajobrazem, zaś największym wyzwaniem podejście do relacji na linii człowiek–architektura–natura – dodaje Michał Duda, zastępca dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu i jeden z kuratorów wystawy.
Tytuł wystawy: „Landscapes of leisure”
Organizacja: Instytut Adama Mickiewicza / https://iam.pl/pl
Współorganizacja i produkcja: Muzeum Architektury we Wrocławiu / http://www.ma.wroc.pl
Kuratorzy: Michał Duda, Adrian Krężlik
Zespół kuratorski: Małgorzata Devosges-Cuber, Joanna Majczyk, Dorota Pikulska, Barbara Szczepańska
Aranżacja wystawy: Dominika Janicka
Identyfikacja wizualna: Marian Misiak
Zdjęcia: Jakub Certowicz / https://www.jakubcertowicz.pl
Pejzaż dźwiękowy: Piotr Ceglarek, Jany Dybała, Zuzanna Waltoś (Biuro Dźwięku Katowice)
Modele: Onimo / https://www.facebook.com/ONIMOto.sie.wytnie/
Za koordynację udziału Polski podczas EXPO 2020 odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Redakcja magazynu whiteMAD jest patronem medialnym Pawilonu Polski, z czego jesteśmy niezmiernie dumni! Dziękujemy za zaufanie i gratulujemy świetnej wystawy wszystkim zaangażowanym instytucjom, organizacjom oraz osobom związanym z realizacją „Landscapes of leisure”!
Czytaj też: Architektura w Polsce | Architektura PRL |Modernizm | Ciekawostki |Polecane |
źródło: Materiał własny / whiteMAD przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza
tekst: Adam Zys
zdjęcia: Jakub Certowicz / Maciej Stacherski