Polska architektura wypoczynkowa. Promocja polskiej architektury na EXPO 2020!

Polska architektura wypoczynkowa to wyjątkowo ciekawy i wdzięczny temat. Z tego samego założenia wyszli przedstawiciele Instytutu Adama Mickiewicza, którzy we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu stworzyli wystawę pt. “Landscapes of leisure”, którą można oglądać w Pawilonie Polski na EXPO 2020 w Dubaju. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 16 marca, aż do 31 marca, czyli do zakończenia EXPO. Następnie latem tego roku wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Redakcja whiteMAD jest patronem wydarzenia. Z całego serca polecamy wystawę, a jej szczegóły opisujemy niżej. 

“Landscapes of leisure” to wystawa, która przenosi nas w przeszłość. Na wystawie zostały zaprezentowane wysokiej jakości modele (autorstwa ONIMO), które powstały specjalnie na potrzeby wystawy oraz fotografie przedstawiające polskie obiekty architektoniczne służące wypoczynkowi na przestrzeni XX i XXI wieku. Jej głównym celem jest podkreślenie wartości relacji człowieka z naturą i architekturą, a także przeniesienie odbiorcy do warunków, standardów i sposobów spędzania wolnego czasu w Polsce. Jak się okazuje, polska architektura wypoczynkowa ma naprawdę wiele do zaoferowani, a sama architektura często wyprzedzała światowe trendy architektoniczne.


Obiekty prezentowane na wystawie: schronisko nad Morskim Okiem, sanatorium Wiktor w Żegiestowie, pływalnia solankowo-termalna w Ciechocinku, oficerski Yacht Club w Augustowie i wiele innych, oddają walory architektoniczne często wyprzedzające swoją epokę, ducha miejsca, odczucia płynące zarówno z kontaktu z materialnością miejsca, jak i z jego historią – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, domy wczasowe, urlopowe kurorty, górskie schroniska i wodne stanice – architektura tych miejsc okazuje się niezwykle różnorodna. Niezależnie od czasu, stylu i estetyki kluczowa jest więź tych obiektów z naturalnym krajobrazem, zaś największym wyzwaniem podejście do relacji na linii człowiek–architektura–natura – dodaje Michał Duda, zastępca dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu i jeden z kuratorów wystawy.

Warto dodać, że EXPO 2020 to największe i najważniejsze wydarzenie gospodarcze na świecie. Tym bardziej cieszy fakt, że Polski Pawilon na EXPO 2020 został uznany za najpiękniejszy pawilon na całej wystawie. Więcej na temat zwycięstwa Polskiego Pawilonu przeczytacie TUTAJ: https://www.whitemad.pl/mamy-to-pawilon-polski-w-dubaju-zwyciezca-world-expo-awards.

Tytuł wystawy: “Landscapes of leisure”
Organizacja:
Instytut Adama Mickiewicza / https://iam.pl/pl
Współorganizacja i produkcja: Muzeum Architektury we Wrocławiu / http://www.ma.wroc.pl
Kuratorzy: Michał Duda, Adrian Krężlik
Zespół kuratorski: Małgorzata Devosges-Cuber, Joanna Majczyk, Dorota Pikulska, Barbara Szczepańska
Aranżacja wystawy: Dominika Janicka
Identyfikacja wizualna: Marian Misiak
Zdjęcia: Jakub Certowicz / https://www.jakubcertowicz.pl
Pejzaż dźwiękowy: Piotr Ceglarek, Jany Dybała, Zuzanna Waltoś (Biuro Dźwięku Katowice)
Modele: Onimo / https://www.facebook.com/ONIMOto.sie.wytnie/

Za koordynację udziału Polski podczas EXPO 2020 odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Redakcja magazynu whiteMAD jest patronem medialnym Pawilonu Polski, z czego jesteśmy niezmiernie dumni! Dziękujemy za zaufanie i gratulujemy świetnej wystawy wszystkim zaangażowanym instytucjom, organizacjom oraz osobom związanym z realizacją “Landscapes of leisure”!

Czytaj też: Architektura w Polsce | Architektura PRL |Modernizm | Ciekawostki |Polecane |

źródło: Materiał własny / whiteMAD przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza
tekst: Adam Zys
zdjęcia: Jakub Certowicz / Maciej Stacherski