Polska Chata. Właściciel marzył o nowoczesnym domu krytym strzechą.

Polska Chata to z jednej strony typowy modernistyczny dom ze strefą dzienną w przeszklonym parterze i nocną w poddaszu, jednak z uwagi na swoją unikalną formę i konstrukcję wynikającą z poszukiwań rodzimego pierwiastka w kreacji nowoczesnych form architektonicznych, jest to również projekt nowatorski. Czerpiąc z dorobku polskiej tradycji stworzyliśmy design Współczesnego Dachu Polskiego, który komponuje się z rytmem dynamicznej konstrukcji nośnej parteru.

Dach Polskiej Chaty pojawił się już w poprzednim projekcie BXB studio  – Domu Polskim – jednak zamiast strzechą, jak to ma miejsce w najnowszym projekcie, pokryty był gontem. Współczesny Dach Polski poprzez przełamanie płaszczyzn dachu dwuspadowego wytworzył na nowo zdefiniowany design i formę futurystycznej lukarny. Polska Chata posiada też charakterystyczne zadziorne podcięcie ściany szczytowej.

“Projekt ten powstał na życzenie naszego klienta, który posiada wielohektarową posiadłość pozbawioną sąsiadującej zabudowy. Był przyzwyczajony do mieszkania w domu krytym strzechą, która podczas opadów deszczu tworzy kojący szum. Klientowi bardzo podobał się również projekt naszego Domu Polskiego.” – mówi architekt Bogusław Barnaś


Konstrukcja domu czerpie z tradycji budowlanych polskich skansenów, stylu zakopiańskiego, kultury ciesielskiej, ludowej architektury polskich kościółków zrębowych. Polska Chata to dom trzykondygnacyjny. Piwnica mieści przestrzeń garażową i techniczną. Parter to w pełni transparentna przestrzeń dzienna, o otwartym układzie funkcjonalnym. Piętro skryte w przestrzeni dachu mieści strefę prywatną, sypialnie, gabinety i bibliotekę. Nietypowa geometria dachu pozwoliła zaaranżować dodatkowe dwie przestrzenie antresoli widokowych, które tworzą dodatkowy poziom mieszkalny.

O architekcie:
Bogusław Barnaś (BXBstudio) – ukończył Architekturę na PK oraz FH Muenster w Niemczech.  W 2009 założył BXBstudio skupiając doświadczenie zdobyte m.in w Londynie u Normana Fostera. W latach 2012-2017wykładał na KAAFM. W 2014 zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. W 2015 w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. W roku 2018 otrzymał nagrodę „Architekci Małopolski 2017” za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej oraz PLGBC Green Building Awards za najlepszy projekt ekologiczny dla Eco Warsaw Tower. W tym samym roku Property Design umieściło BXBstudio na liście 25 najpopularniejszych polskich biur architektonicznych. W 2019 ponownie nagrodzony przez PLGBC za Dom Symbiotyczny w kategorii najlepszy projekt ekologiczny.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Ekologia | Architektura | Polska

Polska Chata
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Aleksandra Bujak, Bartosz Styrna, Clement Godry, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska
Wizualizacje & Grafika: BXB studio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Polska
Data: 2015-2019
Powierzchnia: 450 m2
Klient: Prywatny