Skansen w Ciechanowcu jest częścią Muzeum Rolnictwa im. ks. Kluka. Kompleks składa się ze starych zabudowań, które umożliwiają podróż w czasie. Urokliwe domy przedstawiają sielski krajobraz polskiej wsi i pozwalają poznać życie ówczesnych mieszkańców. Bez współczesnych udogodnień.
Pomysł utworzenia muzeum pojawił się na początku lat 60. XX wieku. Odpowiednią zgodę wydało ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki 17 stycznia 1963 r. W dokumentach zezwolono instytucji na zbieranie eksponatów i stworzenie placówki.
Już w lipcu 1964 r. w budynku dawnej remizy strażackiej otwarto Społeczne Muzeum Rolnictwa. Patronem muzeum został związany z Ciechanowcem przyrodnik ksiądz Jan Krzysztof Kluk. Początkowo wystawa była dość skromna. Powstająca instytucja szukała bardziej okazałego miejsca dla zebranych eksponatów. W lipcu 1968 r. Miejska Rada Narodowa w Ciechanowcu podjęła uchwałę o upaństwowieniu Społecznego Muzeum Rolnictwa i postanowiła, że nową siedzibą placówki będzie kompleks pałacowo-parkowy w Ciechanowcu – Nowodworach.
Częścią kompleksu jest pałac hr. Starzeńskich, który w latach 60. był jeszcze ruiną. Pod koniec dekady rozpoczęły się prace, których celem była odbudowa pałacu i adaptacja przestrzeni na cele muzealne. Pałac przekazano muzeum pod koniec 1969 r. Jednocześnie trwał proces tworzenia na terenach podworskich skansenu.
Skansen w Ciechanowcu może pochwalić się ponad pięćdziesięcioma zabytkowymi obiektami architektury drewnianej. Budynki przeniesiono ze wsi położonych na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Ich odpowiednie posadowienie i ekspozycja były przedmiotem badań naukowców. W tworzeniu koncepcji zabudowy skansenu uczestniczyli między innymi dr Paweł Olszewski, prof. dr hab. Marian Pokropek, prof. zw. dr Anna Kutrzeba Pojnarowa i dyr. mgr Kazimierz Uszyński.
Pierwszy z obiektów został przeniesiony już w 1967 r. Proces ich przenoszenia zajął ponad dwadzieścia lat. Zabudowania rozmieszczono w trzech sektorach. Ciekawostką jest znajdujący się tutaj młyn wodny, który ciągle działa.
Zwiedzający mogą tu zobaczyć 9 chat, dwóch ziemiański, dwa maneże, dwa spichlerze dworskie, kuźnię, bróg na siano, stodoły, obory, wiatraki typu koźlak, spichlerze chłopskie, gajówkę, kościół z dzwonnicą oraz wikarówkę.
Więcej informacji oraz godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeum: www.muzeumrolnictwa.pl
zdjęcia: Mariusz Cieszewski / MSZ
źródło: MSZ
Czytaj też: Historia | Dom | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie