Takie historie bardzo nas cieszą. Firma Biotrem z Zambrowa na Podlasiu stała się prawdziwym ekologicznym gigantem, a ich ambicje sięgają jeszcze dalej. Już dziś polska firma dostarcza ekologiczne naczynia do 40 krajów na całym świecie, a już za 5 lat planują otworzyć zakłady produkcyjne w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii. Poznajcie ekologiczne success story marki Biotrem!
Jednorazowe naczynia to jedna z największych i najtragiczniejszych plag, jakie dotknęły świat. Każdego roku na świecie zużywa się setki miliardów jednorazowych torebek, naczyń, czy sztućców, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania. Większość z nich trafia na składowiska odpadów, gdzie pozostają na dziesiątki, a nawet setki lat. Rozwiązaniem tego problemu są naczynia wielokrotnego użytku, lub takie, które podlegają biodegradacji, czyli samoistnemu rozkładowi, któremu towarzyszą procesy biologiczne.
Jedną z firm, z których jako Polacy możemy być bardzo dumni jest właśnie Biotrem – jeden z największych światowych producentów opakowań biodegradowalnych wykonanych otrąb. Biotrem to firma założona z Zambrowie na Podlasiu. Dziś producent biodegradowalnych naczyń jest jednym z najważniejszych graczy rynku ekologicznych opakowań, który wyceniany jest na ponad 12 miliardów euro. Skąd ten sukces? Tak mówi o nim Małgorzata Then z firmy Biotrem, która udzieliła wywiadu serwisowi mambiznes.pl :
„Nasze naczynia z otrąb ulegają pełnej biodegradacji w ciągu zaledwie 30 dni, co potwierdziły badania niezależnych instytutów badawczych. Dla porównania papierowy talerz lub kubek – o ile nie są pokryte woskami lub polimerami, co znacznie wydłuża czas biodegradacji – potrzebują około 6 miesięcy na pełny rozpad”
Przedstawicielka Biotrem dodaje, że niektóre rodzaje plastików mogą rozkładać się na wysypiskach przez 500, a nawet 1000 lat i więcej. Co gorsze mikrocząsteczki plastiku przenikają do gleby i wód gruntowych, a w dalszej kolejności do rzek, pożywienia, a nawet deszczu. Firma Biotrem naczynia produkuje z otrąb, a sztućce z mieszanki biopolimeru PLA – tworzywa powstającego z przetworzonej skrobi kukurydzianej – oraz otrąb.
Warto zaznaczyć, że opakowania i naczynia wykonane z otrąb są wystarczająco wytrzymałe i trwałe by móc realnie konkurować ze swoimi plastikowymi odpowiednikami. W rozmowie z portalem mambiznes.pl Małgorzata Then dodaje:
„Produkty Biotrem są niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego i ulegają pełnej biodegradacji poprzez kompostowanie w ciągu zaledwie 30 dni. Oczywiście nie oznacza to, że nie są trwałe. W odpowiednich warunkach mogą być przechowywane nawet przez 3 lata. W zakładzie mamy próbki naczyń wyprodukowanych przed kilkunastu laty i wyglądają tak samo jak te, opuszczające linię produkcyjną obecnie. Proszę też pamiętać, że produkty Biotem bazują na surowcu, który jest dostępny praktycznie w nieograniczonych ilościach, nie wymagając przy tym dodatkowej hodowli, wydobycia czy przetwarzania.”
Zważając na ostatnie zmiany w świadomości ludzi na całym świecie, a także zmiany legislacyjne jakie zachodzą w wielu krajach w kwestii odejścia od plastiku, liczymy, że polska marka ma wielkie szanse wpłynąć na szerokie, międzynarodowe wody. Trzymamy mocno kciuki!
źródło: www.biotrem.pl/pl/
źródło: www.mambiznes.pl