4 lipca w Red Dot Design Museum w Essen 1800 gości świętowało rozdanie nagród Red Dot Award 2016. Wśród nich firma NOTI, która już po raz trzeci otrzymała tę prestiżową nagrodę.

Zaprojektowane przez Tomka Rygalika – jednego z najbardziej znanych polskich projektantów współpracującym m.in. z firmą Moroso – siedzisko TULLI zostało uhonorowane w kategorii Product Design/Living Room and Bedrooms/Seatings. Wyboru najlepszych produktów roku dokonało 41 niezależnych ekspertów z całego świata. To już trzecia nagroda Red Dot Award dla marki NOTI, choć jest obecna na rynku zaledwie od 11 lat. W październiku na targach Orgatec w Kolonii NOTI zaprezentuje swój nowy koncept akustyczny, który powstaje we współpracy również z Tomkiem Rygalikiem.

To znakomity czas dla polskiej marki NOTI. Siedzisko TULLI zaprojektowane przez jednego z najbardziej znanych polskich projektantów Tomka Rygalika otrzymało Red Dot Award 2016. Przyznawane w niemieckim Essen gratyfikacje nazywane są „Oskarami designu”, od lat stanowią gwarancję najwyższej jakości produktów i najlepszego wzornictwa. Tegoroczne wyróżnienia są efektem oceny eksperckiej komisji, w skład której wchodziło 41 niezależnych specjalistów z całego świata: freelancerów, profesorów i związanych z designem dziennikarzy. Pod uwagę wzięto następujące cechy produktów: innowacyjność, wysoką jakość, funkcjonalność i ekologiczne podejście do procesu produkcyjnego. Oficjalna gala rozdania nagród odbyła się 4 lipca w Essen – wszystkie nagrodzone meble zostaną zaprezentowane na wystawie „Design on Stage”, której elementy po czterech tygodniach tradycyjnie staną się częścią stałej ekspozycji Red Dot Design Museum Essen.

Innowacyjność TULLI

W tym roku w kategorii Product Design uczestnicy z 57 krajów zgłosili do konkursu 5,2000 projektów. Wśród nich znalazł się fotel TULLI zaprojektowany przez Tomka Rygalika dla marki NOTI – nowoczesny mebel przeznaczony jest zarówno do użytku zewnętrznego, jak i do aranżacji wnętrz.  Forma TULLI jest jednocześnie efektowna, a zarazem nieskomplikowana. Jej charakterystycznym elementem są subtelnie rozchylone podłokietniki. To próba zachowania ciągłości polskiej myśli projektowej w meblarstwie dyskretnie odnosząc się do projektu – ikony polskiego wzornictwa – fotela Tulipan projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku.

Innowacyjność fotela i istota systemu TULLI polega na precyzyjnie wymodelowanej ergonomicznej formie powstałej w technologii rotomouldingu. Bryła fotela została podzielona na dwie części – siedzisko i podstawę, dzięki czemu powstało wiele wariantów mebla – całe z tworzywa, z tapicerowanym siedziskiem i podstawą z tworzywa, z tapicerowanym siedziskiem i na drewnianych nogach, z podstawą na metalowym stelażu.  W ten sposób powstała systemowa koncepcja siedzisk dająca szerokie możliwości aranżacyjne idealne do przestrzeni mieszkalnej i publicznej.

„TULLI wyznacza nowe podejście do projektowania przemysłowego. Jest wszechstronnym produktem systemowym dającym wyjątkowo szerokie możliwości zastosowań w bardzo różnych projektach. Dzięki użytym technologiom i ich łączeniu w innowacyjny sposób, sprawdzi się zarówno na zewnątrz, a także przy intensywnym użytkowaniu w wielu wnętrzach publicznych i domowych.  Forma TULLI subtelnie odwołuje się do klasyki designu, jednocześnie wychodząc na przeciw współczesnym wyzwaniom, tworząc nowe możliwości”– komentuje Tomek Rygalik, autor wyróżnionego nagrodą Red Dot projektu TULLI.

O Red Dot Award

To trzeci Red Dot dla firmy NOTI, wcześniej zostały nagrodzone: fotel CLAPP, proj. Piotr Kuchciński Red Dot Product Design Award 2014 oraz krzesło COMMA, proj. Renata Kalarus wyróżnienie Red Dot w 2009 roku. Red Dot Design Award to nagroda uważana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa. Przyznawana jest co roku przez Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen. Nagrodzone projekty prezentowane są w Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Product Design, Design Concept,  Communication Design.