Polska Moda w podróży #ICELANDTRIP

Inspiracje skandynawskością odnaleźć można w polskiej modzie, która stale zaskakuje, stawiając przed nami nowe wyzwania. Rzemiosło, forma, detal, każda z  nich kryje w sobie niepowtarzalny styl i namacalną pasję tworzenia. Poznajcie Kiss the Frog, Kultę, Piel oraz Mnishkhę, które stały się bohaterkami naszej podróży do lodowej krainy – Islandii.

Listopad zamienił dzikie plenery w śnieżną pustynię i skrócił dzień do pięciu godzin. Na szczęście, natura to nie wszystko, co pociąga nas w krajach skandynawskich. Skandynawski minimalizm, architektura są urzekające. I choć dzieliły nas tysiące kilometrów, to czułyśmy się jak w domu. Może to właśnie dlatego, że Kiss The Frog, Kulta, Piel i Mnishkha idealnie odnalazły się w lodowej krainie i dzięki nim nasze islandzkie modelki, instagramerki nie zamarzły podczas śnieżnych plenerowych ujęć.

Kiss The Frog od zawsze podziwiałam za formę i surowość. Islandczycy upodobali sobie najlepszą z możliwych form – czyli oversize – definicja wygody i ciepła. Warstwowość, czyli możliwość ,,ubierania się na cebulkę” to specjalność KTF. Oversize’owe, wełniane płaszcze są na tyle duże, że zmieści się tam kilka wełnianych swetrów. Surowość, czyli wystające nitki poszarpane brzegi, to celowy zamiar, dzięki któremu czujemy, jakby to już było nasze, zużyte, odkopane z szafy. Monia Zuza Szczuka, projektantka KTF swoim kolekcjom przypisuje nazwy filmów, które grają jej w duszy. Zimowa kolekcja 2017/18, Atomic Blonde ukazuje silną, charyzmatyczną kobietę, funkcjonującą w dominującym przez mężczyzn świecie.

Kulta to po fińsku złoto. Dla mnie złotem w czystej postaci jest inspiracja modą męską i ubieranie naszej kobiecej wrażliwości w męski styl, jak z powodzeniem robi to Kulta. Dzięki  temu nasze modelki mogły założyć na siebie kilka warstw, co w przypadku zimna, sprawdziło się nie raz. Ewa Woźniak, twórczyni Kulty, serwuje oversize w japońskim wydaniu, a minimalizm, z ukrytym detalem to jej specjalność. W przypadku prostych płaszczy jest to schowany wewnątrz pasek, który dzięki wiązaniu podkreśli talię i nada sylwetce szyku. Kulta to kobieta o męskim oversize’owym image.

Dopracowana stylizacja to kwestia dodatków, które idealnie zgrały się z KTF oraz z Kultą. Torby i plecaki Piel wykonane są wyłącznie ze skór bydlęcych, bez okuć. Założeniem właścicielki i projektantki marki Marty Biskupskiej-Wawrzyńczak było stworzenie takich toreb, które nie zawierają elementów metalowych. Tak aby nic nie zaburzało estetyki, czyli skóra, bez kompromisów. Rzeczy Piel powstają ze skór z odzysku. Pozyskiwane są ze sprzedawanych przez duże firmy galanteryjne odpadów. Nadawane jest im drugie życie.  Piel udowadnia, że minimalizm w takiej formie daje maksymalny wyraz.

Anna Migacz-Lesińska twórczyni Mnishki jako pierwsza stworzyła oryginalne kapturoszale, z którymi zrobić można wszystko. Wielość możliwości stylizacyjnych szokuje i pobudza kreatywność. Ja wybrałam te, które wypełnione są najcieplejszym wypełniaczem izolacyjnym, czyli Climashield, dzięki któremu wiatr i mróz nie jest nam straszny. Oprócz tego, że nosić je można jako kamizelki, szale i kapturoszale to po złożeniu w pokrowiec stają się w podróży poduszką. Praktyczne i idealne w podróż na Islandię.

Podsumowując, polska moda uratowała nas i nasze modelki przed nieoczekiwanym zimnem i śniegiem, którego nie spodziewałyśmy się. Dzięki naszej kreatywności i polskim markom nasza wyprawa przyczyniła się także do promocji Polskiej mody wśród Islandczyków.

Tekst: Magdalena Sokulska
Produkcja: Magdalena Sokulska, Marta Pociecha
Zdjęcia: Marta Pociecha
Modelki: Kolfinna þorgrímsdóttir/ Dottir Management,
Arora Lilja/ Dottir Management
Stylizacje i makijaż: Magdalena Sokulska