Polska projektową potęgą. 15. miejsce na globalnej liście A’ Design Award

Trwa nabór projektów do międzynarodowego konkursu A’ Design award and Competition. Sprawdziliśmy, ile nagród za zgłoszone projekty otrzymali projektanci z poszczególnych krajów. Okazuje się, że w globalnym rankingu radzimy sobie całkiem dobrze.

W aktualnym rankingu konkursu A’ Design award and Competition Polska ma 15. miejsce i wyprzedza takie kraje jak Korea Południowa, Rosja, Finlandia czy Norwegia. Rok temu w tym samym rankingu Polska miała 17 miejsce. Oznacza to awans o dwie pozycje.

Jak stworzono ranking? Projektanci i architekci mogą zgłosić dowolną liczbę swoich projektów, które następnie rywalizują z innymi w kilkudziesięciu kategoriach. W poszczególnych kategoriach projekty nagradzane są w pięciostopniowej skali:

Iron Design Award (+2 punkty),
Bronze Design Award (+3 punkty),
Silver Design Award (+4 punkty),
Golden Design Award (+5 punktów),
Platinum Design Award (+6 punktów).

Polskie projekty zdobyły w sumie 21 “żelaznych” nagród, 33 “brązowe”, 29 “srebrnych”, 18 “złotych” i 8 “platynowych”. O miejscu w rankingu decyduje liczba zdobytych platynowych nagród. Cały system przypomina klasyfikację medalową znaną z Igrzysk Olimpijskich. Klasyfikację “medalową” otwierają Chiny, które od lat przeżywają boom budowlany. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, następnie Japonia i Włochy. Przykłady nagrodzonych projektów publikujemy w galerii zdjęć niżej.


A’ Design Award & Competition to największy na świecie konkurs architektury i designu. W poprzedniej edycji 2020 – 2021 wyłoniono 2418 zwycięskich projektów z 114 krajów. Wszystkie zgłoszenia były oceniane przez niezależne, międzynarodowe jury składające się z naukowców związanych z dziedzinami projektowymi, redaktorów branżowych magazynów, profesjonalistów i przedsiębiorców.

Każdego roku wyniki konkursu A’ Design są ogłaszane 15 kwietnia. Nagradzane są najlepsze produkty, projekty, a także serwisy z całego świata, wyróżniające się wyjątkowym designem, kreatywnością i zastosowaniem technologii.

Nagrody A’ Design przyznawane są za Dobry Design Przestrzenny (Architektura, Projektowanie Wnętrz, Projektowanie Przestrzeni i Terenu), Dobry Projekt Przemysłowy (Projekt Produktu, Projekt Urządzenia, Projekt Pojazdu i Projekt Maszyny), Dobry Projekt Komunikacyjny (Projekt Graficzny, Projekt Interakcji i Marketingowy), Dobry Projekt Modowy (Projekt Odzieży, Projekt Akcesoriów i Projekt Obuwia), Dobry Projekt Systemowy (Projekt Serwisu, Strategia, Jakość i Innowacja) a także Osiągnięcia w zakresie Sztuki i Literatury.

Czytaj też: Ciekawostki | Ceramika | Opakowania | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie

Więcej o nagrodzonym lofcie w Lesznie przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.

źródło: A’ Design Award and Competition

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły