Polski GNOM to przykład, że design to nie tylko meble, czy naczynia. To szerokie spektrum obiektów, które łączą w sobie funkcjonalność, technologię, czy ekonomię. Właśnie tak jest w przypadku lądowej amunicji krążącej GNOM, która powstała pod Warszawą w firmie Macro-System. Praktyczny, zwinny i piekielnie niebezpieczny pojazd trafi nie tylko do polskich sił zbrojnych, ale także do sił zbrojnych innych państw. Jeśli chcecie zobaczyć pojazd GNOM (i nie tylko) na żywo, zapraszamy do odwiedzenia wystawy NIE/POKÓJ, która trwa do niedzieli w ramach Łódź Design Festival przy ulicy Tymienieckiego 3.
Polski GNOM – początki powstania nośnika
Polski GNOM to lądowa amunicja krążąca, która powstała w firmie Macro-System. Firma ta powstała w 1984 roku i na początku swojej działalności miała niewiele wspólnego z militariami. W latach 90-tych firma zmieniła nieco swój profil działalności, kierując się w stronę technologii związanych z bezpieczeństwem, monitoringiem i komunikacją. W tej samej dekadzie firma zaczęła projektować i produkować bezzałogowe aparaty latające i już wtedy zmierzała w stronę współpracy z sektorem zbrojeniowym. Początki GNOMA, a raczej jego pierwowzorów, sięgają 2012 roku kiedy zaczęto zastanawiać się nad produkcją kołowych nośników lądowych. W kolejnym roku firma podjęła decyzję o produkcji tego typu pojazdów. Tak zaczęły powstawać pierwsze modele, które ewoluowały i popychały firmę do tworzenia kolejnych wariantów.
Obiekt w ramach testów i pierwotnych prototypów powstał w kilku wersjach w tym w wersji z bezodrzutowym granatnikiem przeciwpancernym AT-4 kal. 84 mm o zasięgu skutecznym 300 m, a także – w późniejszych modelach – z karabinem FN MAG-58 kal. 7,62 mm i optoelektroniczny układ obserwacyjno-celowniczy. W ten sposób powstał Uniwersalny Nośnik Lądowy (UNL).
UNL przeszedł pierwsze testy na poligonach w 2019 roku, w trakcie których udowodnił swoją skuteczność. To, co zaskakujące – pojazd przejechał ponad 100 kilometrów w niełatwych warunkach i na różnych rodzajach podłoża. Uzbrojono go w, charakteryzujący się regulowaną szybkostrzelnością i trzema prędkościami silnika napędzającego, sześciolufowy karabin maszynowym M-134 kal. 7,62 mm, znany także jako GAU-2B/A. Wariant UNL z takim właśnie uzbrojeniem nazwano GOBLIN.
GNOM – polska amunicja kołowa
Po sukcesie GOBLINA firma Macro-System zgłosiła gotowość do stworzenia nowej platformy kołowej o mniejszych wymiarach i innym przeznaczeniu. Firma zaproponowała stworzenie zdalnie sterowanej amunicji krążącej (zwaną też jeżdżącą). Słowem: chodziło o stworzenie czegoś na wzór istniejących już tzw. amunicji latających, czy dronów kamikaze z tym, że w wersji lądowej.
GNOM może przenosić ładunek o wadze do 7 kilogramów na odległość 500 metrów, co pozwala na unieszkodliwienie pojazdów wroga z bezpiecznej pozycji, chroniąc tym samym życie żołnierzy. Co więcej pojazd jest cichy i bardzo szybki. Może poruszać się z prędkością 80 kilometrów na godzinę, co sprawia, że jest jeszcze bardziej niebezpieczny i trudny do wykrycia. GNOM ma również możliwość wymiany głowic, co pozwala na jego natychmiastowe dostosowanie do bieżących potrzeb pola bitwy. Każda z głowic ma inne zastosowanie co wyjaśnione jest w poniższym materiale wideo. GNOM jest również wyposażony w kamerę, dzięki czemu poza działaniami bojowymi, może pełnić proste misje rozpoznawcze. Warto tu zaznaczyć, że zazwyczaj najsłabszy punkt większości pojazdów pancernych znajduje się pod podwoziem, co sprawia, że detonacja ładunku pod pojazdem jest najbardziej skuteczna.
GNOM jest do tego lekki i łatwy w transporcie. Wyposażony w specjalne pasy może być noszony przez żołnierzy niczym plecak. Po zdjęciu go z pleców, pojazd niemal od razu gotowy jest do działania.
Ostateczny model pojazdu zaprezentowano publicznie po raz pierwszy w ubiegłym roku, podczas XXXI edycji wystawy MSPO w Kielcach. Ten zdalnie sterowany pojazd kołowy to śmiertelnie niebezpieczne narzędzie, które może na nowo zdefiniować współczesne pole bitwy, a także pozwolić wojsku na prowadzanie działań bez narażania życia żołnierzy. Dzięki swoim niewielkim wymiarom, małej wadze, a także prostej i funkcjonalnej konstrukcji GNOM może być używany w różnych rodzajach wojsk lądowych, takich jak pododdziały zmotoryzowane, zmechanizowane, powietrznodesantowe, specjalne, rozpoznawcze czy jednostki Obrony Terytorialnej. Obecnie możecie go obejrzeć na żywo w Łodzi w trakcie trwania Łódź Design Festival 2024.
źródło: Łódź Design Festival 2024 / NIE/POKÓJ / https://lodzdesign.com/wydarzenia/nie_pokoj/
Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Polscy projektanci | Technologia | Wydarzenia