wiz. Medusa Group

Polski Hak. Niezwykłe osiedle w Gdańsku projektu Medusa Group

Polski Hak to projekt osiedla, które ma zostać zbudowane na półwyspie otoczonym wodami Motławy i Martwej Wisły w Gdańsku. Projekt autorstwa Medusa Group brał udział w konkursie na zagospodarowanie terenu, jednak nie zdobył uznania członków jury i nie zostanie zrealizowany. Grupa Capital Park zrealizuje inny projekt – w konkursie zwyciężyła propozycja JEMS Architekci. Wizualizację budynku JEMS Architekci zamieszczamy na końcu galerii.

Intencją inwestora było stworzenie luksusowej, wygodnej i pięknej przestrzeni do mieszkania. Wysunięty cypel, otoczony wyraźnie przemysłowym klimatem, mocno zainspirował architektów. Bryłę budynku uformowali wzór stosu portowych kontenerów, których masywne sylwety definiują charakterystyczne krajobrazy współczesnych nabrzeży portowych. Modułowe, powtarzalne gabaryty projektanci przełożyli na język architektury. W “stosie kontenerów” z łatwością wycięli loggie i tarasy, częściowo osłonięte od surowych nadmorskich wiatrów, ukształtowali kameralny dziedziniec oraz większe powierzchnie przestrzeni wspólnych.

Powtarzalne moduły tarasów tworzących elewację dały możliwość zastosowania elementów prefabrykowanych, co pozwala na większą kontrolę jakości i przyspiesza realizację przedsięwzięcia.


Ażurowe, czasem przeszklone tarasy wypełnić się miały zielenią i ludźmi, a widok z tych przestrzeni miał potwierdzać wyjątkowość tej lokalizacji. Pomimo industrialnej inspiracji, całość miała się wyrażać wysoką jakością, dobrym detalem, a przesunięte względem siebie tarasy dawać dużo intymności ich użytkownikom. W apartamentach i częściach wspólnych umieszczono panoramiczne przeszklenia, drewniane deki tarasów oraz chroniące od kapryśnych warunków atmosferycznych przesłony i zadaszenia.

Niezwykle ważną rolę architekci z Medusa Group przypisali zieleni, która pojawiła się na dachach, tarasach oraz dwupoziomowym patio. Inspiracją stał się charakterystyczny krajobraz bałtyckiego wybrzeża – wydmy porośnięte trawami, plaża ze złotym piaskiem i wyrzuconymi na brzeg konarami drzew oraz sosnowy las, który najlepiej radzi sobie z surowym nadmorskim klimatem.

Czytaj też: Osiedle  | Gdańsk | Medusa Group | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły