Polski wkład w podbój kosmosu na ilustracjach Bartosza Morawskiego

Polska Agencja Kosmiczna istnieje od 2014 r. Niewiele osób wie, czym dokładnie się zajmuje. To rządowa agencja, która ma na celu wykorzystywanie systemów satelitarnych i przyspieszenie rozwoju technologii kosmicznych na rzecz między innymi polskiej gospodarki i obronności. By przybliżyć charakterystykę agencji powstała seria grafik, które przypominają o kosmicznych misjach, w których Polska miała swój udział.

Grafiki przygotował ilustrator Bartosz Morawski. Pracując nad grafikami Morawski inspirował się projektami statków kosmicznych – można na nich dostrzec wiele detali, które wiernie odzwierciedlają oryginalne urządzenia, ale część z nich jest efektem autorskiej interpretacji ilustratora.

Powstała seria składa się z kilkunastu grafik, które opublikowane zostały w okolicznościowym kalendarzu Polskiej Agencji Kosmicznej. Polska wprawdzie nie jest kosmiczną potęgą, jednak wiele komponentów, które opracowali polscy naukowcy poleciało w przestrzeń kosmiczną w ramach międzynarodowych misji. Polacy zbudowali między innymi satelitę Brite, która jest częścią programu LEM.

W pierwszym etapie stworzyłem dwanaście modeli plus model statku inspirowany logotypem Polskiej Agencji Kosmicznej, który miał znaleźć się na okładce kalendarza. Przez trzy tygodnie malowałem statki, planety, by wzbogacić prace w detalu i nadać im malarskiego charakteru. Przy każdej z prac starałem się znaleźć jakąś charakterystyczną właściwość czy funkcję danej misji i statku, a następnie wydobyć ją na swój sposób – wspomina Bartosz Morawski.

Powstałe ilustracje są raczej interpretacjami misji, których większość jeszcze się nie odbyła. Trzymamy kciuki, by polska eksploracja kosmosu przyspieszyła.

źródło: Bartosz Morawski