Polski wynalazek może rozwinąć rolnictwo na Marsie

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rolnictwo na Marsie traktowaliśmy w kategoriach śmiałych wizji. Dziś taka perspektywa staje się coraz bardziej realna. Naukowcy z firmy Nanoseen opracowali nanoproszek NanoboosteX, dzięki któremu będzie możliwa naturalna uprawa żywności na innych planetach.

Firma Nanoseen bierze udział w konkursie NASA – Deep Space Food Challenge, którego celem jest stworzenie technologii służącej do uprawy roślin poza naszą planetą m.in. w misji na Marsa. Do konkursu zgłoszono projekt NanoboosteX, w ramach którego naukowcy opracowali nanoproszek stanowiący mieszankę łączonych nanomateriałów tzw. mixed matrix solutions, które znajdują się w portfolio Nanoseen. Każda z mieszanych matryc, wchodząca w skład nanoproszku posiada inne funkcje i właściwości.

Opracowany proszek zapewnia szybki wzrost płodów rolnych. Wystarczą zaledwie jego 3 miligramy podane jednorazowo, wprost do gleby, na pojedynczą roślinę sezonową, aby uzyskać wysoką jakość oraz wydajność plonu.

Przy użyciu zaawansowanych nanomateriałów udało nam się stworzyć innowacyjny nanoproszek przyspieszający kiełkowanie nasion, który zwiększa wydajność wzrostu roślin i przekłada się na znaczący wzrost plonu. Zastosowanie proszku NanoboosteX znacznie zmniejsza koszty produkcji, zużycie energii elektrycznej oraz wody w porównaniu do kosztów, z jakimi wiąże się produkcja obecnie używanych nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin – wyjaśnia Bartosz Kruszka CEO Nanoseen.


Zastosowanie w praktyce opracowanego w Gdyni proszku posiada wiele walorów. Wśród nich znajduje się, wysoka wydajność produkcji roślin przy użyciu niewielkiej ilości nanoproszku. Ponadto może on znaleźć zastosowanie dla wielu gatunków roślin, jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. Dozowany jednorazowo pozostaje aktywny do końca życia danej rośliny sezonowej, dostarczając jej mikro i makroelementy, niezbędne na każdym etapie rozwoju.

Podczas całego procesu upraw roślin z wykorzystaniem proponowanej przez nas technologii NanoboosteX, zużycie surowców zostaje ograniczone do minimum, co znaczne wpłynie na zmniejszenie kosztów produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu jej wydajności z danej jednostki – mówi Bartosz Kruszka.

Jeśli polski wynalazek zostanie doceniony przez ekspertów NASA jest duża szansa, że w przyszłości będzie mógł mieć zastosowanie w praktyce. Trzymamy kciuki!

źródło: PPNT, UM Gdynia

Czytaj też: Ciekawostki | Gdynia | Technologia | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły