Polskie artystki współtworzą światowe archiwum ekologicznych materiałów

Future Materials Bank to projekt mający na celu stworzenie bazy ekologicznych materiałów, których użycie będzie wspierać i promować przyjazne wobec środowiska oraz świadome praktyki artystyczne.

Do grona ekspertów wpierających jego rozwój dołączyły dr Aleksandra Ignasiak, prowadząca Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, oraz mgr Karolina Gębka.

W ramach Future Materials Bank powstaje archiwum złożone z próbek od twórców z całego świata. To często naukowcy, którzy prowadzą badania nad materiałami, których pozyskanie nie jest szkodliwe dla środowiska.

Future Materials Bank jest częścią Future Materials, hybrydowej platformy należącej do Jan van Eyck Academie w Maastricht w Holandii, która dąży do zdemokratyzowania wiedzy na temat naturalnych i bezpiecznych dla człowieka i środowiska materiałów. Kuratorką projektu jest Pleun van Dijk. O nawiązanej współpracy poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

Aleksandra Ignasiak – ur. 1982 roku w Łodzi. Jest malarką, performerką, autorką instalacji stałych i efemerycznych w przestrzeni publicznej. W latach 2001-2007 studiowała malarstwo na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem zrealizowała pod kierunkiem prof. Mikołaja Dawidziuka. W latach 2008-2011 studiowała biżuterię w macierzystej uczelni. W 2018 roku obroniła pracę doktorską „Malarstwo w przestrzeni”, której podsumowaniem była wystawa w Galerii Wschodniej w Łodzi. Prowadzi Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Sztuk Pięknych w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.


Od 2021 roku jest kuratorką galerii Punkt Odbioru Sztuki przy Poleskim Ośrodku Sztuki. Jest laureatką Artystycznego Stypendium Miasta Łodzi za rok 2013 oraz kilkukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką Kultugranta 2.0, autorką projektu „Odszarzanie miasta” nagradzanego wielokrotnie w kraju i za granicą. Jest finalistką festiwali i konkursów: YICCA, Lumen Festival, Incubarte, Combat Art Prize, Open Space, Flint Public Festival, Social Art Award. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Od 2021 roku prowadzi projekt badawczy „Przepis na kolor”.

Slow Painting Studio zajmuje się wytwarzaniem naturalnych barwników i pigmentów z resztek roślin jadalnych. Od dwóch lat prowadzi badania we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, działa na pograniczu sztuki, kulinariów i designu. Promuje ideę malarstwa efemerycznego, poszukując alternatywy dla trwałych, ale jednocześnie szkodliwych mediów malarskich.

źródło: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Opakowania | Łódź | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie