Polskie murale w stolicy Peru. Ozdobiły modernistyczne budynki

Projekt, dzięki którym w Limie, stolicy Peru pojawiły się polskie murale zrealizowała Fundacja Urban Forms. Malunek przypomina o 200. rocznicy niepodległości Peru.

Mural przedstawia portret Edwarda Jana Habicha, polskiego inżyniera, emigranta, który w Limie założył pierwszą w Ameryce Południowej wyższą uczelnię techniczną, który dziś funkcjonuje jako Narodowy Uniwersytet Inżynieryjny.

Jeszcze w 2021 r. skontaktowała się z nami ambasada Polski w Peru, która poszukiwała wykonawcy do projektu związanego z 200. rocznicą peruwiańskiej niepodległości. Powstał bowiem pomysł, żeby uczcić Edwarda Jana Habicha – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.

Aby murale mogły powstać do Peru udał się Rafał Roskowiński, polski muralista, którego prace można podziwiać w przestrzeni publicznej. Jeden z jego murali jest w Łodzi przy ulicy Zakładowej 61.

Rafał Roskowiński stworzył w Peru wielobarwne portrety, które korespondują z modernistyczną architekturą kampusu uczelni. Praca jest też formą hołdu wobec polskich emigrantów, którzy w XIX wieku przybyli do tego kraju i mieli pozytywny wypływ na jego rozwój.


Polski muralista miał problem ze sprawnym powrotem do Polski. Wykorzystał dodatkowy czas tworząc jeszcze jeden mural. Ten drugi pojawił się na budynku Universidad Nacional de Ingeniería i przedstawia portret, na jakim widniał Ryszard de Jaxa Małachowski, od 1911 r. kierujący przez 30 lat tamtejszym wydziałem architektury. W stolicy Peru był twórcą przebudowy Starego Miasta, katedry, pałacu prezydenta kraju i szeregu innych reprezentacyjnych budowli. Nazywany architektem Limy, zmarł w tym mieście w 1972 r.

Czytaj też: Ciekawostki | Sztuka | Murale | Miasto | whiteMAD na Instagramie

źródło: Fundacja Urban Forms