Polskie projektantki stworzyły pływający ogród. Oto „Arka Gai”

Pływający ogród „Arka Gai” zaprojektowały architektka krajobrazu dr Aleksandra Gierko z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz architektka krajobrazu Natalia Bańdo, absolwentka tego wydziału. Ogród powstał w ramach Międzynarodowego Festiwalu Ogrodów Hortillonnages Amiens, który odbywa się we Francji.

Festiwal organizuje stowarzyszenie Art & Jardins | Hauts-de-France. Podczas wydarzenia powstało prawie 200 ogrodów i zielonych instalacji. Ogrody stworzono na terenie Hortillonnages, dawnych ogrodów użytkowych, na których przed laty uprawiano warzywa. Dziś teren ten w większości jest w prywatnych rękach i skłąda się z wielu małych wysepek.

Jednym ze zrealizowanych projektów jest „Arka Gai”, który opracowany został przez polskie projektantki. Autorki koncepcji stworzyły pięć pływających i naziemnych ogrodów pontonowych, które utrzymują się na wodzie dzięki wykorzystaniu pływaków ratunkowych. To symboliczny sposób nawiązania do migracji.

Jest zauważalny w różnych skalach i systemach: od dryfu superkontynentu wiele milionów lat temu do ciągłego przepływu materii w ekosystemach, od systemów społecznych do tych, które są naturalne. Wszystko na Ziemi jest połączone ze sobą nawzajem i wszyscy zależymy od siebie. Jesteśmy zależni od stabilnych, wilgotnych i prosperujących ekosystemów, od wody i gleby, która nas karmi – wyjaśniają autorki.

Każdy element instalacji ma też symboliczne znaczenie. Pływaki unoszące się na wodzie odnoszą się do mokradeł: jednych z najbardziej zagrożonych ekosystemów na świecie.

Dlatego znalazły się w nich lokalne rośliny wodne, takie jak szczaw lancetowaty. Ten fragment Arki nawiązuje do siedlisk, które zanikają w skali globalnej z roku na rok, ze względu na zarówno zmiany klimatu, jak i zmiany użytkowania terenu. Co więcej, jako podstawa do wykonania pływających ogrodów posłużyły nam oryginalne, aluminiowe pływaki ratunkowe, kiedyś używane na statku Wiktoria. Pływaki zostały nam użyczone przez wrocławską Fundację OnWater.pl, której siedziba znajduje przy moście Grunwaldzkim, w Odra Centrum – dodaje dr Aleksandra Gierko.


Natomiast ponton z roślinami jadalnymi reprezentuje naszą zależność od stabilności systemów naturalnych, które zapewniają nam żywność. W łodzi posadziłyśmy ziemniaki, które migrowały do Europy przez ocean i były kluczową rośliną dla wielu społeczności w czasach głodu – opowiada Natalia Bańdo.

Pływak z glebą i grzybnią pokazuje procesy, które są po różnymi względami niewidoczne dla ludzi. Jak tłumaczą autorki, gleba jest zasobem, który z wielu powodów powinien być chroniony. Jej złożona struktura jest miejscem rozwoju wielu żywych organizmów. Obieg materii i jej rozkład to jedne z podstawowych procesów przepływu energii na Ziemi. Triada gleby, roślin jadalnych i wodnych odnosi się także do historii Hortillonnages.

Dwa pozostałe pontony przedstawiają siedliska, które znajdują się na przeciwległych biegunach: zbiorowisko trawiaste, charakterystyczne dla stepu i prerii, naśladujące krajobrazy Australii i obu Ameryk, oraz las – typowy rodzaj pokrycia terenu w Europie.

źródło: Politechnika Wrocławska (pwr.edu.pl)

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Francja | Ciekawostki | Zieleń | whiteMAD na Instagramie