W czwartek 17 października w Londynie wręczono nagrody w konkursie European Property Awards. To międzynarodowy konkurs, w którym wyróżniane są najlepsze projekty zarówno z architektury, architektury wnętrz jak i designu. Publikujemy kilka projektów i realizacji z Polski, które zdobyły największe uznanie na członkach międzynarodowego jury.
W konkursie European Property Awards nagradzane są projekty, które wyróżniają się między innymi jakością, innowacyjnością, funkcjonalnością oraz takie, które cechują proekologiczne rozwiązania. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, a zwycięzcy poszczególnych będą mogli rywalizować o zwycięstwo w globalnej odsłonie wydarzenia – w konkursie International Property Awards. Które projekty doceniono w Londynie? Oto one.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie, proj. Tremend
Pracownia architektoniczna Tremend może mówić o wielkim sukcesie, zdobyła aż trzy nagrody w tegorocznej odsłonie konkursu. Jedną z nich zdobyła za projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Realizacja zwyciężyła w kategorii Public Service Architecture. Nowy dworzec integruje w jednym miejscu różne rodzaje transportu – dalekobieżną i lokalną komunikację autobusową, trolejbusowy transport miejski, transport kolejowy, ruch rowerowy, taxi. To znaczne ułatwienie i atrakcyjne rozwiązanie dla pasażerów, którzy mogą przesiąść się i podróżować dalej.
Budynek ma prostą i lekką formę. Najbardziej charakterystycznym elementem dekoracyjnym są ażurowe filary, będące częścią stalowej konstrukcji dworca i zadaszenia peronów. Nowoczesna bryła kontrastuje z zabytkowym XIX-wiecznym dworcem autobusowym, ale kontrast ten jest wizualnie bardzo atrakcyjny.
Nasz projekt to symbol przemiany miasta oraz wyraz troski o naszą wspólną przyszłość. Zaproponowane przez nas rozwiązanie opiera się na równowadze pomiędzy poszczególnymi, kluczowymi elementami: funkcjonalnością dla użytkowników, impulsem dla rewitalizacji tej części miasta oraz zastosowaniu technologii w myśl zrównoważonego rozwoju na wielu różnych poziomach – tłumaczy architektka Magdalena Federowicz-Boule, główna projektantka Dworca Lublin, prezeska pracowni Tremend.
_
Apartamenty inwestycyjne Remedium w Gdańsku, proj. MS 15
O sukcesie może mówić również firma Domesta, która do zaprojektowania apartamentów inwestycyjnych Remedium w Gdańsku zaprosiła architektów z pracowni MS 15. Jury konkursu doceniło jakość kameralnego budynku i postanowiło przyznać zaszczytne pięć gwiazdek w kategorii Apartment/Condominium Development oraz nagrodę w kategorii Architecture Multiple Residence.
Remedium to czteropiętrowy budynek z 65-cioma apartamentami oraz trzema lokalami handlowo-usługowymi. Powierzchnia tych pierwszych jest zróżnicowana i wynosi od 36 do 63 m kw. Atutem budynku jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Ryflowania w elewacji nawiązują do historycznej zabudowy dzielnicy, a wykorzystana cegła nabrała ozdobnego charakteru.
Projektując budynek Remedium skupiliśmy się na wykorzystaniu atutów miejsca – charakteru cichej, historycznej dzielnicy mieszkalnej i jej centralnego położenia na mapie miasta. Udało nam się stworzyć elegancki obiekt wykończony wysokiej jakości materiałami, nawiązującymi do detalu otaczających kamienic oraz kameralną, zieloną przestrzeń rekreacyjną w tylnej części działki. liczymy na to, że inwestycja harmonijnie wpisze się w krajobraz dzielnicy, a dla właścicieli i mieszkańców okaże się estetyczną i funkcjonalną przestrzenią w jednym z najbardziej wyjątkowych zakątków Gdańska – mówi Martyna Lech z pracowni architektonicznej MS 15.
Więcej o Remedium w Gdańsku pisaliśmy TUTAJ.
_
Folwark Scheiblera w Łodzi, proj. Design Lab Group
Z kolei za projekt Folwarku Scheiblera w Łodzi nagrodę zdobyła firma Vision Development. Projekt Folwarku przygotowali architekci z pracowni Design Lab Group. Ich koncepcja zakłada transformację starych zabudowań położonych przy parku Nad Jasieniem, w nowoczesne miejsce do życia. W większości powstaną tu powierzchnie mieszkalne, ale planowane są też lokale handlowe i usługowe.
Koncepcja zakłada budowę 242 mieszkań. Każde będzie miało dostęp do miejsca parkingowego w garażu podziemnym. Budynek o wysokości 4-7 kondygnacji zaprojektowano w taki sposób, aby stworzyć wewnętrzny dziedziniec, który ma tętnić życiem. Architekci zaproponowali regularne rozmieszczenie okien i balkonów oraz utrzymanie elewacji w kolorze naturalnej ceramiki. Dzięki temu nowa część będzie harmonijnie nawiązywać do sąsiadujących zabytkowych budowli.
Architekci odpowiadali też za projekt renowacji zabytkowych budynków: dawnych stajni, obory oraz spichlerza. Odnowione mają stać się atrakcyjnymi miejscami do życia. Planowana jest też budowa drogi, która połączy Folwark Scheiblera z al. Śmigłego-Rydza.
_
Rezydencja (z) lewitujących domów, proj. Exterio we współpracy z pracownią architektury wnętrz Hola Design
W konkursie European Property Awards nagrodzono projekt jednorodzinnego domu pod Warszawą. Rezydencja (z) lewitujących domów to projekt pracowni Exterio, zrealizowany we współpracy z pracownią Hola Design. Projektując dom architekci chcieli dopasować oryginalną formę do leśnego otoczenia, przy jednoczesnym zachowaniu kameralnej skali zabudowy. Chcąc osiągnąć ten efekt zaproponowali formę budynku, w którym każdy z domowników będzie miał swój „domek”. W ten sposób powstała kompozycja powtarzających się rytmicznie brył w formie nowoczesnych stodół. Budynek zdobył nagrodę w kategorii Residential Interior Private Residence.
W założeniu projektowym zaproponowaliśmy stworzenie architektury, która nawiązywać będzie do hasła modernistów „form follows function” (forma podąża za funkcjonalnością). Nowoczesna willa miała integrować dużą rodzinę, a z drugiej strony spełniać oczekiwania wszystkich domowników, którzy pragną posiadania własnej, zacisznej enklawy z widokiem na las – opowiada architekt Marcin Klukowski z pracowni Exterio.
Zaprojektowane wnętrze to przedłużenie estetyki bryły budynku. Wykorzystane materiały i kolory nawiązują do elewacji. W pomieszczeniach znaleźć można postarzaną cegłę, czarną stal i elementy w barwie cortenu. Chcąc wizualnie ocieplić przestrzeń architekci wykorzystali elementy z dębowego drewna, które w postaci jodły francuskiej położono na podłodze.
Styl wnętrz to wyrafinowane połączenie nowoczesności z lekką formą loftową i nutą glamour. Subtelne szarości, ciepłe odcienie drewna i brązu, harmonijnie splatają się z surowością betonu i zdecydowanymi czarnymi liniami. Z kolei elementy dekoracyjne w kolorach żółtym, złotym i niebieskim dodają wnętrzu życia i wyrazistości – mówią Monika Bronikowska i Adam Bronikowski, współwłaściciele pracowni Hola Design.
Więcej o budynku TUTAJ.
_
Hotel Meininger Kraków, proj. Tremend
W Londynie spodobał się też wystrój krakowskiego Hotelu Meininger. Wnętrze hotelu zaprojektowali architekci z biura Tremend. Ich realizacja otrzymała nagrodę w kategorii Hotel Interior (pracownia otrzymała w tej kategorii dwie nagrody, bo wyróżniono też wnętrze paryskiego hotelu Alberte Hotel ich projektu).
Projektując wnętrze hotelu w Krakowie, architektom przyświecało hasło „Flow of Creation”, czyli „strumień kreacji”. Hasło ma odwzierciedlać ducha przygody i zachęcać do aktywnego odkrywania miasta, poznania jego historii i poczucia energii.
We wnętrzu hotelu można znaleźć wiele odniesień do historii dawnej stolicy Polski. To między innymi plakaty, szyldy jak i stylizowane meble. Ściany części wspólnych i pokojów ozdobione zostały kolażami odnoszącymi się do dorobku artystycznego i naukowego Krakowa.
_
Apartament Foksal 13/15 w Warszawie, proj. Hola Design
Mieszkalne wnętrza Foksal są zwycięzcą w kategorii Residential Interior Apartment. To kolejna realizacja pracowni Hola Design. Wnętrza apartamentu w XIX- wiecznej kamienicy Foksal 13/15, to podróż w głąb historii, gdzie piękno belle époque splata się z nowoczesnym stylem życia. Kamienica, w której znajduje się apartament położona jest przy Trakcie Królewskim w Warszawie.
Nagrodzony w konkursie European Property Awards apartament znajduje się na ostatnim piętrze. W projekcie wnętrza każdy detal miał znaczenie. Inwestor postawił na wysoką jakość wyposażenia. Biały marmur, ręcznie kute balustrady z drewnianymi poręczami, bogato zdobione portale drzwiowe i sztukaterie pozwalają na swego rodzaju podróż w czasie.
Luksusowy apartament to przestrzeń, która od progu emanuje klasyczną elegancją. – Inspiracją był dla nas kontekst, jaki tworzą architektura i przeszłość budynku. Chcieliśmy nawiązać do elementów historycznych, ale zachować pewną lekkość. Dlatego sztukaterie połączyliśmy z bardziej nowoczesnym wykończeniem wnętrza. Drewniane podłogi i drzwi nawiązujące do tych oryginalnych, XIX-wiecznych, wprowadzają ponadczasową estetykę – mówią autorzy projektu Monika i Adam Bronikowscy z pracowni Hola Design.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Gdańsk | Warszawa | whiteMAD na Instagramie