Pomieści nawet trzy samochody. Dom na Skarpie od ZOKOarchitekci

Podstawą dobrego projektu jest dobra działka. Projekt Domu na Skarpie powstał w pracowni ZOKOarchitekci. Projekt ma w jak największym stopniu wykorzystać walory sąsiadującej z budynkiem przyrody. Efekt?

Projektanci dostrzegli potencjał tkwiący w działce. Dom miał pełnić funkcję schronienia dla rodziny, ale także dla samochodów inwestora – okazało się, że jest miłośnikiem motoryzacji. Od samego początku punktem wyjścia w lokalizowaniu domu była skarpa, która okazała się kluczem do wymyślenia bryły budynku.

Nie chcieliśmy, by od strony frontowej był on wizualnie zbyt wysoki – mówi Marcin Kozierowski z pracowni ZOKOarchitekci. Dom zaprojektowano tak, aby z jednej strony widoczne były tylko dwie kondygnacje, najniżej położona kondygnacja jest widoczna tylko z drugiej strony. W tej ostatniej zaplanowano powstanie części rekreacyjnej.

Budynek jest prosty. Składa się z trzech wąskich i podłużnych kondygnacji i nieco bardziej rozbudowanym parterem. Taki zabieg sprawił, że dom wpisał się w otoczenie i doskonale do niego pasuje. Architekci zaprojektowali nawet specjalne załamania na elewacji, które są zainspirowane rysunkiem skarpy i jej krzywiznami. Również kolorystykę dobrano w taki sposób, aby była naturalna i nie wyróżniała się specjalnie wobec otoczenia. W projekcie ważne było zachowanie prywatności mieszkańców. Dlatego od strony frontowej budynek jest dość zamknięty jeśli chodzi o ilość przeszkleń, natomiast od tylnej strony przeszklenia są zmaksymalizowane. Do wnętrza wpada więcej naturalnego światła, a okna kadrują najlepsze widoki na okolicę.

Ważnym elementem domu jest garaż. Właściciele chcieli, aby pomieścił trzy auta plus dodatkowy sprzęt. Drugim ważnym elementem było przeszklenie, które miało łączyć garaż z salonem. Udało się to wszystko połączyć.

Dom ma bardzo czytelny podział funkcji. Na parterze zaprojektowano część dzienną z otwartą kuchnią, częścią gościnną, gabinetem i garażem. Część prywatna z pokojami i łazienkami znalazła się na piętrze, w najniższej części powstał basen i mini siłownia. Swój wolny czas domownicy mogą spędzać również na tarasie. Nie możemy się doczekać realizacji.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły