Nowa rzeźba cierpiącego Atlasa na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu

Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu to miejsce w obrębie starego miasta, które położone jest 165 m nad poziomem morza. Jego historia ma ponad 1000 lat. Przez te lata na Wzgórzu pojawiło się wiele pomników, teraz do tego grona dołączył kontrowersyjny Atlas.

Autorem idei Wzgórza Uniwersyteckiego jest Stanisław Nicieja, poprzedni rektor Uniwersytetu Opolskiego. Przez ostatnie lata na Wzgórzu zgromadzono wiele eksponatów, jak kolumna Maryjna i pomnik św. Krzysztofa. Istnieje tutaj także Skwer Artystów, gdzie usytuowano rzeźby polskich artystów związanych z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej. Dlatego znaleźć tu można pomniki Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena czy Marka Grechuty.

Pod koniec kwietnia odsłonięto nową rzeźbę – Atlasa. To znany z mitologii greckiej tytan, którego Zeus skazał na dźwiganie sklepienia niebieskiego za walkę z bogami o panowanie nad światem. Rzeźba nie została stworzona od nowa. Niekompletną rzeźbę w Niemczech kupił prof. Stanisław Nicieja, który obecnie pełni funkcję kustosza Wzgórza Uniwersyteckiego. Rzeźba, którą znalazł w Niemczech nie miała rąk i nóg, posiadała jedynie twarz. Tutaj z pomocą przyszedł Rafał Rzeźniczak, rzeźbiarz i konserwator, który dorobił Atlasowi ręce, nogi oraz kulę ziemską.

Rafał Rzeźniczak ma na swoim koncie wiele udanych realizacji. To właśnie on z sukcesem odrestaurował pochodzące z 1753 r. Muzy “Cztery pory roku” stojące przy wyjściu ze wzgórza. Jego najnowsze dzieło liczy blisko trzy metry wysokości. Atlas wykonany został z piaskowca. Na ciężkiej kuli dostrzec można napis „Uniwersytet Opolski”, jednak to, co przykuwa największą uwagę jest sposób stabilizacji rzeźby. „Ciało” Atlasa zostało ustabilizowane specjalnym prętem, które łączy go ze słupkiem w dość niefortunnym miejscu. Na dodatek w oczy rzuca się grymas na twarzy tytana, który rzeczywiście zdaje się wyjątkowo… cierpieć. Jak podoba się wam nowa rzeźba?


Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!

zdjęcia: Opole z Sercem (facebook.com/opolezsercem)