Pomnik Piłsudskiego w Poznaniu

Pomnik Piłsudskiego w Poznaniu. Znamy wyniki konkursu. 

Właśnie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie projektu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik Piłsudskiego w Poznaniu stanie u zbiegu ulicy K. Libelta i alei Niepodległości.

Konkurs miał na celu wybranie projektu pomnika, który uwieczni postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Sąd konkursowy zdecydował się wyróżnić prace przedstawioną przez rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. Według założeń rzeźbiarza pomnik będzie miał wymiary wynoszące 3.8 metrów wysokości i 1.9 na 1.9 metra u podstawy.

Postać marszałka wyłania się z monolitycznego bloku szwedzkiego granitu. Pomimo wyraźnej zadumy, w której jest pogrążony Piłsudski, jego poza sugeruje, że mamy do czynienia z osobą dynamiczną, gotową w każdej chwili podjąć działanie – czytamy w opisie pracy.

Według projektu zmienić ma się także teren otaczający pomnik. Nawierzchnia wokół ma być utwardzona płytami i kostką granitową. Między jezdniami a placem przewidziane są wąskie pasy zieleni.

Doceniliśmy subtelnie narysowaną ideę, umiar w doborze środków wyrazu i zastosowaną syntetyczną formę artystyczną przedstawioną przez autora w pierwszym etapie konkursu. Propozycja złożona w drugim etapie nie spełniła jednak naszych oczekiwań. Mimo to zdecydowaliśmy się zarekomendować ją do realizacji, zalecając jednocześnie autorowi powrót do koncepcji z pierwszego etapu – powiedział prof. Jan Tutaj, przewodniczący sądu konkursowego.

Zdobywca I wyróżnienia, rekomendowanego do realizacji przez sąd konkursowy, otrzyma 12 tys. zł.  Przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia II stopnia w wysokości 6 tys. zł. Otrzymali je Marcin Smosna oraz Jan Graczyk.

W sądzie konkursowym oceniającym pomnik Piłsudskiego w Poznaniu zasiedli: prof. ASP dr hab. Jan Tutaj – artysta rzeźbiarz, przewodniczący sądu; Joanna Bielawska-Pałczyńska – Miejska Konserwator Zabytków; wiceprzewodnicząca zespołu ds. wznoszenia pomników na terenie miasta Poznania; Piotr Libicki – plastyk miejski, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta; Jędrzej Stefan Oksza-Płaczkowski – Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, przedstawiciel wnioskodawcy.

źródło: poznan.pl