Pomnik przypominający o losie uchodźców. Powstał w Watykanie dzięki papieżowi

To pierwszy pomnik od ponad 400 lat temu, który znalazł swoje miejsce na placu św. Piotra. Nieco ponad dwa lata temu odsłonił go papież Franciszek. Ma przypominać o gościnności i otwarciu na innych, bez względu na wyznanie i kraj pochodzenia.

Pomnik przypominający losy uchodźców zaprojektował kanadyjski artysta Timothy Schmalz. Dzieło zostało odsłonięte 29 września 2019 roku w związku z obchodami Światowego Dnia Uchodźcy i Migranta. Jest pierwszym od ponad czterech stuleci pomnikiem ustawionym na głównym placu Watykanu. Papież Franciszek odsłaniając go mówił o tym, że powstał, “aby przypominać o ewangelicznym wyzwaniu gościnności”. Inspiracją do jego powstania był bowiem fragment biblijny: „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2).


Na pomniku umieszczony jest kod QR, który umożliwia dostęp do strony internetowej dostępnej w kilku językach: hiszpańskim, angielskim, francuskim, portugalskim i niemieckim. Dzięki niej można nie tylko zapoznać się z historią rzeźby i ideą jej powstania, ale też dowiedzieć się więcej o rzeczywistości migrantów i uchodźców oraz nauczaniu papieża Franciszka.

Czytaj też: Historia | Ciekawostki | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

Tekst i zdjęcia: Tomasz Kobylański