Pomysł na dom bliźniaczy. Architekci zaprojektowali go w Mielcu

Dom bliźniaczy SQUARE4U zaprojektowali architekci z pracowni MEEKO. Jego budowa trwa w Mielcu.

Dwa bliźniaki SQUARE4U powstają dla czterech rodzin. Każda z nich do swojej dyspozycji będzie miała przestrzeń o powierzchni 81,3 m kw. Forma architektoniczna jednego budynku składa się z wizualnie wydzielonych dwóch brył przykrytych symetrycznymi dachami dwuspadowymi, które stanowią odrębne lokale mieszkalne. W dachach budynków architekci zaprojektowali charakterystyczne lukarny dachowe, dzięki którym pomieszczenia na poddaszu mają pełną wysokość użytkową oraz możliwość wejścia na balkony.

Ten sam dom bliźniaczy jest odbity lustrzanie, co tworzy nam zespół dwóch budynków bliźniaczych. W efekcie końcowym obiera się to założenie jako cztery symetryczne domy na jednej działce. Każdy z odrębnych lokali mieszkalnych ma swoje niezależne wejście w niszy od strony wjazdu. Od strony ogródka przydomowego znajduje się taras, który jest w większej części zadaszony balkonem na poddaszu – wyjaśniają autorzy projektu.

Ściany zewnętrzne bryły wykończone są dwoma odcieniami tynku cienkowarstwowego przedzielonego na wysokości horyzontalnej na poziomie stropu nad parterem. Dodatkowym urozmaiceniem na elewacjach jest zastosowanie obramowania okien na poddaszu charakterystycznymi ramami i wykończenie niszy wejściowych w postaci profilowanych desek drewnianych w kolorze stolarki drzwiowej i okiennej.

Pokrycie dachu zaprojektowano w postaci blachy ocynkowanej, malowanej w kolorze grafitowym w systemie łączenia na rąbek stojący. Okapy są rozwiązane w formie dachu bez okapowego z rurami spustowymi ukrytymi w ścianach zewnętrznych.


Inwestycja została zaprojektowana jako budynki niskoenergetyczne, gdzie izolacja termiczna jest o najwyższej jakości o współczynniku U=0,15 W/mwK. Dodatkowo została zaprojektowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) w każdym lokalu mieszkalnym.

Czytaj też: Dom | Minimalizm | Elewacja | Drewno | whiteMAD na Instagramie

źródło: MEEKO