Pomysł na dom typu bliźniak. To minimalistyczny projekt

Architekci z pracowni rmk.architektura zaprojektowali dom typu bliźniak, który jest częścią większego założenia – zespołu domów przy ulicy Kwiatów Polskich w Warszawie. Budynki zostały nominowane do konkursu Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego 2024 w kategorii Dzieło Eksportowe, w której nagradzane są projekty wielkopolskich architektów zrealizowane w innych częściach kraju.

Domy w zabudowie bliźniaczej znajdują się w dzielnicy Wawer. Zaproponowana architektura domów ma stanowić alternatywę dla typowych osiedli deweloperskich. To nowoczesne domy o prostej formie. Budynki posiadają czytelne podziały na „bazę” – parter wraz z wysuniętą częścią piętra oraz „domek” – cofniętą bryłę piętra. Podział ten podkreślono stosując odmienne materiały wykończeniowe.

Budynki zostały przesunięte względem siebie, aby dodać intymności i odrębności. Strefy wejściowe zostały zaakcentowane, a dachy podzielone na dwa segmenty o geometrii odpowiadającej poszczególnym częściom budynku. Wnęki i cofnięcia zapewniają odpowiednie przewietrzenie i widok na zieleń w ogrodzie.

Domy zostały zaprojektowane w technologii murowanej z elementami żelbetowymi i drewnianą więźbą dachową. Posiadają też strop nad piętrem. Gama materiałów została ograniczona do tynku oraz blachy falistej. Minimalistyczny rys podkreśla też kolorystyka, która wynika z chęci przełamania jednorodnej, szarej stylistyki nowoprojektowanych osiedli.

Każdy zaprojektowany dom typu bliźniak ma podobny układ funkcjonalny. Parter składa się z części technicznej z garażem i kotłownią. Część dzienną stanowi salon, natomiast kuchnia połączona jest z jadalnią. Dodatkowo w parterowej części domów znajduje się spiżarnia i toaleta. Ze strefy dziennej można przejść na taras.


Strefa prywatna powstała na piętrze. Architekci zaprojektowali tam trzy sypialnie, łazienkę, pralnię i garderobę. W sumie budynki mają po 135 m kw. i były projektowane z myślą o rodzinach 2+3.

Głównym założeniem było stworzenie architektury stawiającej w centrum zainteresowania użytkowników, dającej im własną przestrzeń, odpowiadającej ich potrzebom. Budynki cofnięto zapewniając prywatność lokatorom, oddzielając między innymi tarasy, czy wnęki wejściowe. Lokalizacja miejsc postojowych pomiędzy budynkami pozwoliła na ukrycie samochodów, pokazanie fasad i powiększenie ogrodów. Dzięki tym zabiegom w projekcie najważniejszą rolę odgrywa architektura i ludzie, natomiast reszta jest elementem pobocznym – podsumowują autorzy projektu.

projekt: rmk.architektura (www.rmkarchitektura.pl)

zespół projektowy: Roderyk Milik, Maja Krzymińska, Julia Kurowska

zdjęcia: Nate Cook

Czytaj też: Dom | Warszawa | Minimalizm | Modernizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie