Pomysł na letniskowy dom. Taki zbudowali w Czechach

Niewielki budynek zaprojektował Martin Hajný z Atelier Hajný. Letniskowy dom zbudowany został na zielonej działce w pobliżu Pragi.

Architekt zaprojektował budynek o nietypowym kształcie. Jego asymetryczny dach przypomina ścięty namiot, który na szczycie ma parę świetlików. Co ciekawe, nie jest to zupełnie nowy budynek. Wcześniej była to jednopiętrowa chata z piwnicą i spadzistym dachem, zbudowana w latach 70. XX wieku. Nowy rozdział w historii miejsca został napisany za sprawą małżeństwa, które kupiło działkę w celach rekreacyjnych.

Letniskowy dom stał się oazą spokoju. Nowi właściciele przyjeżdżają tu, by uciec od zgiełku dużego miasta. Atutem miejsca jest lokalizacja pośród natury i duży ogród ze starymi drzewami.

Stan techniczny pierwotnego budynku pozostawiał wiele do życzenia. Dodatkowo jego układ funkcjonalny nie odpowiadał współczesnym potrzebom. Plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwalał jednak na budowę nowych obiektów, a wysokość budynków była ograniczona do 7,7 m . Jedynym rozwiązaniem była renowacja i przebudowa, która powiększyłaby dom i jednocześnie była zgodna z przepisami.

Architekt przygotował projekt domu z czterospadowym dachem. W ten sposób zminimalizował wysokość, a kształt dachu nie zakłóca widoku na krajobraz sąsiadom. Stary budynek został zredukowany do kamiennej podstawy, na której osadzono nową, metalową konstrukcję. Nowy budynek ma dach i fasadę pokrytą blachą trapezową. To materiał, który nie wymaga konserwacji i przetrwa wiele lat. Oglądany z daleka przypomina drewniane listwy.


Ciemna elewacja pomaga budynkowi wtopić się w otoczenie. Zupełnie inna atmosfera panuje wewnątrz. Architekt ozdobił pomieszczenia jasnymi elementami drewna, które przywodzą na myśl stare chaty. Ściany pokryła sosnowa sklejka z widocznym usłojeniem. Jej odcień sprawia, że w środku jest jasno. W łazience natomiast zastosowano subtelny szary tynk na podłodze i ścianach.

Z parteru budynku roztacza się widok na okolicę przez duże przeszklenia skierowane na południe i wschód. Prosty układ pozwolił na zastosowanie okien fasadowych ze wszystkich stron. Dodatkowym źródłem światła są świetliki na szczycie dachu. Umożliwiają one szybkie przewietrzenie budynku oraz podziwianie nieba nocą. Inwestorzy z budynku mogą korzystać cały rok.

W sumie powierzchnia u podstawy budynku wynosi 46 m kw., a dzięki rozbudowie mieszkańcy do swojej dyspozycji mają 80 m kw. powierzchni użytkowej.

zdjęcia: Radek Úlehla, www.radekulehla.com

projekt: Atelier Hajný (https://www.atelierhajny.cz)

Czytaj też: Czechy | Domek letniskowy | Minimalizm | Wnętrza | Drewno | whiteMAD na Instagramie