Ponad 100-metrowe wieże będą oczyszczać powietrze w Indiach. Wow!

Zanieczyszczenie powietrza oraz zbyt duża emisja gazów cieplarnianych to największe problemy z jakimi zmagają się największe miasta na świecie. Wśród nich jest stolica Indii – New Delhi, w której powietrze aż gryzie w nos. Właśnie zaproponowano rozwiązanie na niespotykaną dotąd skalę!

Projekt nazwany The Smog powstał w Dubaju, a jego celem jest wprowadzenie nowatorskiego systemu oczyszczania powietrza w miastach. Pomysł przewiduje budowę siatki wież, których zadaniem będzie filtrowanie pyłków i gazów cieplarnianych z powietrza. Pomysł jest interesujący z wielu powodów.


Po pierwsze dlatego, że The Smog Project ma być jednym z najtańszych rozwiązań, a zarazem przynoszącym efekty o wiele szybciej, niż na przykład zakrojona na szeroka skalę edukacja społeczna. Dodatkowo, wieże mogłyby służyć społeczeństwu na wiele sposobów. Mogą pełnić funkcję ponad 100-metrowych filtrów, które całkowicie oczyszczą powietrze w promieniu 3 kilometrów. Natomiast w ich ścianach można zlokalizować placówki użyteczności publicznej, takie jak na przykład straż pożarna, posterunek policji, a nawet przedszkola, czy szkoły. Pojedyncza wieża będzie w stanie oczyścić grubo ponad 3 miliony kubików powietrza każdego dnia.

Jak zaznacza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) New Delhi to najbardziej zanieczyszczone miasto świata. Wskaźniki ze stacji badawczych przekraczają tam niemal wszystkie ogólnoświatowe normy, natomiast mieszkańcy stolicy Indii bardzo często umierają na choroby wynikające ze złych standardów czystości powietrza.