Ponad stuletnia kaplica z ledowym krzyżem. Kicz? Nic z tych rzeczy!

Pewnie zauważyliście, że faworyzujemy realizacje, w których w sposób rozsądny łączy się dawną architekturę ze współczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Nie inaczej jest w przypadku renowacji gotyckiej kaplicy z Winchester.

Kaplica Uniwersytetu w Winchester w Anglii nie schodzi obecnie z ust architektów z całego świata. Wszystko za sprawą renowacji, którą zaproponowało lokalne biuro Design Engine. Brytyjczycy postanowili odnowić wizerunek zarówno kościoła, który od 1880 roku jest nie tylko miejscem sakralnym, ale i gospodarzem koncertów religijnych. Renowacja kaplicy polegała w pierwszej kolejności na oczyszczeniu obecnej fasady, nadając ceglanym ścianom dawnego blasku, dodano oświetlenie skupiające uwagę na najładniejszych elementach budynku, jednak to dobudowana zakrystia stała się „perłą” Uniwersytetu.

Naszym zadaniem było stworzenie czegoś wyjątkowego, małego klejnotu jaśniejącego w sercu całego kampusu

W ten sposób powstał projekt zakrystii, która wykonana jest z połyskującej, złotej blachy, w której zatopiony został ledowy krzyż. Choć pierwsze opinie były mieszane. Na architektów spadła wręcz lawina krytyki, odnosząca się do faktu, że współczesna architektura oszpeci gotycką kaplicę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Projekt, choć bardzo nowoczesny idealnie współgra z architekturą zarówno kaplicy, jak i pobliskiej zabudowy kampusu.

Warto również dodać, że renowacja obejmowała również wnętrze kaplicy. Odnowiono ściany, rzeźby, prezbiterium oraz chór wraz z organami. Wewnątrz stanęły nowe chrzcielnice, ławki, a także marmurowy ołtarz.