Ponad tysiąc poznańskich drzew zagrożonych wycinką. Również te w centrum

Los poznańskich drzew nie jest łatwy. Niemal codziennie miejscowe media informują o kolejnej wycince lub dewastacji. Teraz na celowniku znalazła się zieleń rosnąca w okolicy ul. Małe Garbary i skrzyżowania z ul. Garbary.

Realizowany od kilku lat, flagowy projekt prezydenta, czyli tramwaj na Naramowice (etap II) doprowadzi do gigantycznych wycinek drzew.  Już w 2022 roku zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski informował, że w ramach realizacji inwestycji wyciętych może być nawet 1481 drzew. Informację taką przekazał, udzielając odpowiedzi na interpelację wysłaną przez radną miasta Agnieszkę Lewandowską. W ramach tych planów na Małych Garbarach zagrożony jest piękny pas kilkudziesięciu drzew i krzewów. Cała inwestycja, której plany mogłyby wyglądać inaczej, będzie miała niezwykle inwazyjny charakter wobec istniejącej zieleni. To kolejna taka sytuacja w Poznaniu.

Lipy, których chce się pozbyć dyrektor przedszkola. Źródło: Koalicja ZaZieleń Poznań


Co więcej, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Poznaniu złożył wniosek o wycinkę lip rosnących na terenie szkoły, na narożniku ul. Garbary i Estkowskiego. Ogromne skrzyżowanie jest asfaltową pustynią, drzewa upiększają to miejsce i są oazą zieleni. W obronie lip stanęły Koalicja ZaZieleń Poznań razem ze stowarzyszeniem Prawo do Przyrody, które złożyły wniosek o przyłączenie do postępowania i udostępnienie dokumentacji, aby poznać uzasadnienie złożonego wniosku i zrobić wszystko w celu ochrony drzew.
Warto przypomnieć, jak ważną rolę pełnią drzewa (szczególnie tak duże) w centrum miasta:

  • są niewątpliwymi, ogromnymi walorami estetycznymi,
  • poprawiają mikroklimat, w okresie upałów dają cień i zmniejszają miejską wyspę ciepła,
  • zatrzymują wodę opadową, tym samym zapobiegają szybkiemu odpływowi wody do kanalizacji, by potem powoli oddać tę wodę do ziemi,
  • zwiększają bioróżnorodność, są siedliskiem owadów i ptaków (na wspomnianych trzech lipach jest kilka gniazd),
  • w okresie kwitnienia nie tylko dają pokarm ogromnej liczbie owadów, ale także piękny zapach w otoczeniu,
  • wpływają na poprawę stanu psychicznego mieszkańców (w tym dzieci ze szkoły, przy której rosną).

Wycinka drzew na taką skalę w centrum Poznania niesie ze sobą olbrzymie zagrożenie. Zmiany ustawowe i uproszczenie procedur  ułatwiają takie działania i stopniowo znikają kolejne oazy zieleni.

Źródła i zdjęcia: epoznan.pl, Prawo do Przyrody, Koalicja ZaZieleń Poznań, Stowarzyszenie Plac Wolności

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zieleń | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Poznań

Temat: Ponad tysiąc poznańskich drzew zagrożonych wycinką. Również te w centrum