Mądry inwestor wie, że wyposażenie budynku jest równie ważne jak jego projekt i wykonanie. Podpowiedzią, czym umeblować hotel, biurowiec, lokal gastronomiczny, niech będzie „złota dziesiątka”, którą wybraliśmy wraz ze sklepem Pufa Design. TOP 10 meble dla biznesu.
Czym kierują się inwestorzy i architekci wnętrz, wybierając meble do swoich projektów? Wbrew powszechnemu przekonaniu, niekoniecznie ceną. Aspekt ekonomiczny jest oczywiście bardzo ważny, ale nie jako liczba w Excelu, lecz wynik równania, którego składowymi są koszt zakupu / zamówienia i przewidywany czas eksploatacji – a na ten z kolei wpływ mają zarówno walory fizyczne (wytrzymałość konstrukcji, jakość materiału), jak i design. Bo mebel przeznaczony do wnętrza użyteczności publicznej powinien mieć urodę nie tyle oryginalną, co uniwersalną, aby łatwo komponował się z innymi elementami pomieszczenia i był „odporny” nie tylko na intensywne użytkowanie, ale też na zmiany w aranżacji. Musi być solidny, a zarazem lekki podczas transportu i łatwy w obsłudze; ma zachwycać nietuzinkowym wzornictwem, ale wizualnie nie zestarzeć się zbyt szybko. Fizyczną trwałość potwierdzają rozmaite certyfikaty – przy ocenianiu stylu inwestor wraz z architektem musi zdać się na swoją wiedzę i gust. To jednak nie wszystko.
Tworzywo z odzysku
– Inwestorzy zwracają dziś dużą uwagę na aspekt ekologiczny – przekonuje Adam Wysocki, wielbiciel dobrego wzornictwa, które od ponad dekady oferuje w sklepie Pufa Design (www.pufadesign.pl) klientom detalicznym i biznesowym. Ekologia w meblarstwie oznacza korzystanie z drewna pozyskanego z certyfikowanych upraw (mamy wtedy pewność, że ścięcie „naszych” drzew nie naruszyło ekosystemu), a także wykorzystywanie nowoczesnych materiałów pochodzących z recyklingu. Adam Wysocki poleca uwadze swoich klientów tkaniny Horizons, stworzone w stu procentach z wtórnie przetworzonych materiałów, trwałe i wygodne w użytkowaniu (stosuje je w swoich tapicerowanych meblach marka Umage). Innym przykładem mogą być krzesła Muuto, które wykonuje się z mieszanki polipropylenu (w większości pochodzącego z recyklingu) oraz drewna z certyfikatem FSC, gwarantującym, że zostało pozyskane bez szkody dla środowiska. Powstałe w ten sposób tworzywo jest gładkie jak klasyczny plastik, ale jedocześnie „usłojone” jak drewno – każdy zrobiony z niego mebel będzie odrobinę inny. I o to w tej uniwersalnej oryginalności chodzi!
Dziesięć ideałów
Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej przedstawione wymagania, które stawia się meblom do wnętrz publicznych, przedstawiamy wraz z Adamem Wysockim top ten z oferty Pufa Design:
Krzesła Fiber marki Muuto – wybrane ze względu na połączenie innowacyjnego tworzywa (opisanego powyżej) z nowoczesnym, a zarazem ponadczasowym designem.
Sofy outline (także Muuto) – bo w idealnych proporcjach łączą w sobie ekskluzywny „look”, walory praktyczne i komfort użytkowania. Wszak sofa powinna być przede wszystkim wygodna!
Krzesła Curious (Umage) – tapicerowane opisaną powyżej „recyklingową” tkaniną Horizons, zgrabne i lekkie, wygodne w przechowywaniu (można je sztaplować). Idealne do miejsc typu sala konferencyjna, stołówka, poczekalnia, bar.
Fotel A Conversation Piece Tall (też Umage) – klasyczny już wzór Umage, ale z wyższym zapleckiem, dzięki któremu w tym fotelu siedzi się jeszcze wygodniej. Znakomity do przytulnej kawiarni albo hotelowego lobby. No i znów mamy tu eko-tkaninę Horizons!
Krzesło SM825 (Skovby) – nawiązuje do designu z lat 50. ubiegłego wieku, bardzo teraz modnego. Kilkadziesiąt rodzajów tapicerki do wyboru to raj dla architekta!
Krzesło SM55 (również Skovby) – obrotowe! Do biura, hotelu, poczekalni. Wizualnie lekkie, konstrukcyjnie solidne. I tutaj Skovby proponuje wiele rodzajów wykończenia.
Pufy Stado (Nurt) – wybieramy je, bo to wzornicze rarytasy, aksamitne lub filcowe, na metalowych nóżkach, a marka Nurt jest polska i ukierunkowana bardzo „eko”.
Hoker Pasage (Menu) – nie wygląda jak typowy stołek barowy, raczej jak dzieło tradycyjnego warsztatu stolarskiego; można go zdemontować i złożyć „na płasko”, a większą liczbę hokerów sztaplować. Mistrz ratowania sytuacji, gdy w pomieszczeniu jest więcej osób niż krzeseł.
Stoliki Audacious (Umage) – najmniejsze w rodzinie Audacious, mebli, które kryją w sobie żart i zachwycają niebanalnym konceptem. Ich tajemnica to przesuwna ścianka, przypominająca żaluzję i zastępująca drzwiczki szafki. Smakowite dopełnienie każdej aranżacji!
Lampa Igram (Grupa) – lampa podłogowa, ale połączona ze stolikiem. Dwa w jednym, czyli oszczędność miejsca i pienię Ultranowoczesny design, blat ze szkliwionej ceramiki lub dębowego forniru. Prostota, która zapiera dech!
Jak widać, w ofercie Pufa Design każdy inwestor znajdzie coś dla siebie i swojego projektu. A Ty co wybierzesz?
Wszystkie opisane kolekcje dostępne są w sklepie internetowym i Showroomie Pufa Design www.pufadesign.pl; FB / IG @pufadesign
Czytaj też: Meble | Biuro | Wnętrza | Kawiarnia | Sklep | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.