Poprowadzili ścieżkę rowerową na dachu szkoły. Tak projektują w Holandii

Nietypowa ścieżka rowerowa powstała w Utrechcie w Holandii. Poprowadzono ją tak, aby umożliwiała wjazd na dach miejskiej szkoły i połączono z pobliskim mostem.

Ścieżkę zaprojektowali architekci z pracowni Next architects. Projektanci dokładnie przeanalizowali okolicę, w której ścieżka miała powstać i zaprojektowali ją tak, aby jak najlepiej dopasować ją do lokalizacji. Rowerowy trakt powstał nie tylko dla uczniów. Korzystają z niego przede wszystkim mieszkańcy Utrechtu, którzy dzięki niemu mogą szybciej dostać się na drugą stronę rzeki. Ścieżka prowadzi bowiem do znajdującego się 9 metrów nad poziomem wody mostu.

ZOBACZ TEŻ: 11 najciekawszych atrakcji dla rowerzystów. Jedna z nich jest w Polsce!

Aby zniwelować konieczność użycia wind projektanci poprowadzili ścieżkę tak, aby ta stopniowo nabierała swej wysokości. Dzięki temu płynnie przeniosła się na dach szkoły, gdzie zbudowano specjalny łącznik umożliwiający wjazd na most. Doskonale widać to na wideo:

Cała ścieżka została wkomponowana w przestrzeń wokół budynku i nie zakłóca komunikacji pieszym. Wokół posadzono trawę, która w formie kaskadowej obniża się do poziomu zero. W centralnej części zakola powstał swego rodzaju skwer do odpoczynku i aktywności fizycznej. jego centralnym punktem jest… okrągłe boisko do rzucania piłką do kosza.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Sport | Edukacja | Dzieci | whiteMAD na Instagramie

Nietypowa ścieżka rowerowa w Holandii – źródło: Next architects

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły