Porcelana z drukarki 3D. Tak ozdobiono przejście dla pieszych

Projekt zrealizowano w mieście Delft. To liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców miasto w Holandii. Specjalną okładzinę zaprojektowali projektanci Studio RAP. Dzięki nowej technologii udało im się stworzyć okładzinę z drukarki 3D, która wygląda jak porcelana.

Estetyką zbliżona jest do słynnej porcelany Delft Blue. Nową okładziną ozdobiono przejście dla pieszych w budynku mieszkalnym PoortMeesters. Przejście ma 4 m szerokości, osiem wysokości i 12 m długości.

Okładzina w nowej wersji nazywa się New Delft Blue. W sumie wykorzystano 3000 unikalnych płytek ceramicznych z drukarki 3D, które pokryły dwie bramy. Powstała dekoracja jest jak instalacja artystyczna. Nierówności zachęcają do dotyku płytek i odkrywania ich faktury. Co ważne, dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D projektanci mają pełną kontrolę nad finalnym kształtem projektu. Na ekranie komputera mogą zaplanować każdy centymetr przejścia. A w przypadku zniszczenia jednego elementu – dodrukować konkretny fragment.

Połyskujący efekt udało się osiągnąć poprzez nakładanie płynnej glazury. Dzięki temu na wypukłych częściach płytek powstaje jasnoniebieski kolor, a w zagłębieniach – ciemny. W ten sposób osiągnięto płynne przejścia między odcieniami niebieskiego.


Nie jest to pierwsza realizacja Studio RAP, którą opisujemy. Wcześniej pokazywaliśmy oryginalną fasadę kamienicy, którą wykonano z elementów wydrukowanych w drukarce 3D. Artykuł o kamienicy znajdziecie TUTAJ.

projekt: Studio RAP (www.studiorap.nl)

zdjęcia: Riccardo De Vecchi

Czytaj też: Ceramika | Detal | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły