WYDARZENIA

Porsche stawia na piękno. Oto Projekt Timeless

Co może wyniknąć z połączenia świata mody, sztuki i motoryzacji? Odpowiedzi dostarczył Projekt Timeless, zorganizowany 18 listopada we współpracy salonu Porsche Centrum Poznań z Uniwersytetem Artystycznym imienia Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. 

Najlepszy design potrafi sprostać przemijającym trendom i zachwyca przez wiele lat. Takimi wartościami kieruje się marka Porsche, która zorganizowała wydarzenie pod hasłem Projekt Timeless – piękno jest ponadczasowe. W ramach mającego miejsce w Poznaniu wydarzenia celebrowano sztukę, rzemiosło i kreatywność. Projekt podzielono na dwie części: warsztaty dla kobiet oraz panel dyskusyjny z gośćmi pracującymi w branżach kreatywnych. Porsche Centrum Poznań należące do grupy Porsche Inter Auto nawiązało współpracę z Fundacją Nową Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dzięki czemu może korzystać z zasobów i środowiska Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

W ramach pierwszej części wydarzenia zorganizowano warsztaty połączone z prelekcjami. Warsztaty odbyły się w przestrzeni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a wśród zaproszonych gości byli wykładowcy uczelni. Zajęcia skierowano do kobiet i składały się z trzech tematycznych odsłon – “tkanina”, “grafika” oraz “design”. Każda z uczestniczek mogła wskazać jeden moduł, w którym chciała uczestniczyć.

Warsztaty poświęcone tkaninom odbywały się pod hasłem “Kreatywny dialog materii”. Prowadzącą panel była Kinga Ludek. Uczestniczki mogły przekonać się, że ubrania są elementem, który jest wyrazem połączenia mody, sztuki i designu. Praca pomiędzy tymi dziedzinami stanowi przydatną umiejętność w tworzeniu awangardowych projektów, pozwala wyłamać się ze sztywnych ram, przekraczać granice i odkryć nowe perspektywy materii. Podczas zajęć uczestniczki projektowały elementy garderoby, łącząc różne materiały.

Druga grupa brała udział w warsztatach poświęconych grafice. Zajęcia z sitodruku prowadziły Maja Michalska oraz Weronika Borowicz. Uczestniczki dowiedziały się, na czym polega technika sitodruku i mogły samodzielnie wydrukować wybraną grafikę na koszulce i torbie.

Trzecie warsztaty poświęcone były designowi, a dokładniej projektowaniu oświetlenia. Podczas zajęć “Światło i Papier” Aleksander Radziszewski przeprowadził uczestniczki przez proces projektowy, dzięki któremu dowiedziały się, jak wygląda praca twórców wzornictwa przemysłowego. Efektem zajęć było stworzenie koncepcji przedmiotu, który oddaje poczucie estetyki uczestniczek oraz pełni funkcję źródła światła.

Dzięki warsztatom Porsche Centrum Poznań chce inspirować kobiety, pomagać im w odkrywaniu nowych pasji i wyrażaniu siebie.

Zwieńczeniem projektu Timeless był bankiet połączony z panelem dyskusyjnym, w którym uczestniczyły ekspertki branż kreatywnych. Pierwszymi rozmówcami byli Bogumiła Jung – prorektor ds. współpracy zewnętrznej Uniwersytetu Artystycznego oraz Dominik Fijałkowski – Dyrektor Regionalny Porsche Inter Auto, oddział w Poznaniu. Zaproszeni goście opowiadali o współpracy Uniwersytetu i Porsche Centrum Poznań oraz wskazali możliwe pola do wspólnych działań w przyszłości. Wszak świat sztuki i motoryzacji mogą wzajemnie się przenikać.

Marka Porsche zrodziła się z kreatywności, pasji i marzenia Ferdynanda Porsche, który nie mogąc pozyskać idealnego dla siebie samochodu, postanowił go zbudować. Idea podążania za pasją i marzeniami jest nam wyjątkowo bliska, szczególnie wtedy gdy okraszona dużą ilością kreatywności nabiera realnych kształtów. Ogromnie cieszy nas współpraca z tak wyjątkowym Partnerem jakim jest Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz. Projekt Timeless stanowi preludium dla naszych wspólnych działań, które na przestrzeni przyszłego roku będziemy mieli okazję wspólnie tworzyć – mówi Dominik Fijałkowski.

Kolejnymi panelistkami były założycielki marki BIZUU – Blanka Jordan i Zuzanna Wachowiak, które dzieliły się wskazówkami prowadzenia biznesu. W spotkaniu wzięli też udział założyciele kwiaciarni Kwiaty&Miut – Łukasz Marcinkowski i Radek Berent. Tuż po nich głos zabrały projektantki biżuterii, związane z marką YES – Kasia Bukowska i Magdalena Dąbrowska. Mentorzy zdradzali, skąd czerpią pomysły, inspiracje i wskazali na elementy, które pozytywnie wpływają na jakość ich pracy. Uczestnicy Panelu dyskusyjnego rozmawiali też o mieście Poznań, jako miejscu, w którym żyją. Po tej ostatniej części uczestnicy wzięli udział w uroczystej gali zorganizowanej w gmachu Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przy ulicy Marcinkowskiego 29.

Wydarzeń łączących design, sztukę i kreatywność będzie więcej. Porsche Centrum Poznań zapowiada, że to dopiero początek współpracy z Uniwersytetem Artystycznym. Więcej o projekcie Timeless przeczytacie klikając TUTAJ.

fot. Maciej Sznek – EscargoFoto, źródło: Porsche Centrum Poznań

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Poznań | Motoryzacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z Porsche Centrum Poznań.

Recent Posts

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Blask odzyskają m.in. secesyjne kamienice

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Dzięki dotacjom w wysokości 1,3 mln zł dawny blask odzyska…

24 kwietnia 2024

Jak wybrać idealny domek narzędziowy dla ogrodników i majsterkowiczów

Czy Twój ogród potrzebuje porządku i stylu? Planujesz zakup domku narzędziowego, ale nie wiesz, jak…

24 kwietnia 2024

Skarpa była jednym z najpopularniejszych powojennych kin w Warszawie. Obiekt wyburzono w 2008 roku

Kino Skarpa było jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów wzniesionych w powojennej stolicy. Działało w…

24 kwietnia 2024

Przebudowany Kopiec Czerniakowski laureatem Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy

Za nami gala finałowa 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Jury za najlepszą architektoniczną realizację…

24 kwietnia 2024

KAF. Niesamowita kolekcja sztuki udostępniona przy wrocławskim Rynku.

KAF, czyli Krupa Art Foundation to fundacja założona przez Sylwię i Piotra Krupów, którzy od…

24 kwietnia 2024

Rewitalizacja w centrum miasta – w poszukiwaniu idealnej przestrzeni do życia

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny…

24 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej