Biurowiec projektu WXCA

Port Popowice we Wrocławiu. Będzie jak nowa dzielnica

Port Popowice we Wrocławiu czeka rewolucja. Tuż nad wodą powstanie kompleks nowoczesnych biurowców, budynków mieszkalnych, przestrzeni komercyjnych i rekreacyjnych. Wkrótce start budowy budynku biurowego, który zaprojektowali architekci z warszawskiego biura WXCA. Ich projekt zwyciężył w konkursie.

Port Popowice to jeden z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu, który obejmuje 14 ha. Teren otoczony jest obszarami rekreacyjnymi: Parkiem Popowickim, Parkiem Zachodnim oraz rzeką Odrą. W przyszłości będą one idealnym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców inwestycji, ale również pracowników biurowca. A ci będą mogli korzystać z pełnej infrastruktury handlowo-usługowej, zaplanowanej na terenie projektu.

Sam budynek biurowy będzie miał 13 tys. m kw. powierzchni użytkowej. 7-kondygnacyjny obiekt autorstwa pracowni WXCA z zewnątrz będzie się wyróżniał nowoczesnym designem i ciekawą przeszkloną elewacją z układem pionowych oraz poziomych przesłon, przypominających żyletki, tworzących regularny, ale naprzemienny rytm architektoniczny.

W pracy spędza się znaczną część swojego czasu. Chcieliśmy więc stworzyć miejsce, które będzie dla pracowników ich drugim domem, do którego będą przychodzić z przyjemnością – mówi Adam Mierzwa z WXCA, współautor koncepcji. 

Projektując biurowiec, architekci uwzględnili współczesne trendy w urządzaniu przestrzeni biurowych.

Przewidzieliśmy elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni, w której znajdą się mobilne miejsca pracy (hot desks), wspólne stoły, miejsca spotkań w domowej atmosferze (soft seatings) czy pokoje ciszy (silent rooms) – dodaje Paulina Kucharska z WXCA.

Jak ważne są dla inwestora potrzeby ludzi, widać nawet po umiejscowieniu i liczbie wejść do budynku. Drzwi znajdują się zarówno od strony przystanków autobusowych przy ul. Wejherowskiej, jak i budowanego osiedla mieszkaniowego. Poszczególne kondygnacje są tak zaplanowane, by można dostosować je do liczby najemców i ich indywidualnych potrzeb. Na parterze budynku znajdzie się także przedszkole oraz przestrzeń gastronomiczna. W dwóch podziemnych kondygnacjach mieścić się będą garaże na 300 miejsc parkingowych. Na tym udogodnienia się nie kończą.

W obiekcie znajdą się m.in. stojaki rowerowe, prysznice i szatnie dla rowerzystów, miejsca postojowe dla pojazdów elektrycznych – mówi Paweł Słupski z WXCA. 

wiz. Vantage Development

Architekci zadbali również o to, by stworzyć miejsca pracy optymalnie wykorzystujące naturalne oświetlenie. W budynku zostanie zastosowane także inteligentne zarządzanie systemami grzania, chłodzenia i wentylacji.

Nad projektem architektonicznym pracował zespół WXCA w składzie: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Adam Mierzwa, Paulina Kucharska, Paweł Słupski, Jan Kucza-Kuczyński, Paweł Grodzicki, i Marcin Jurusik. Pracownia zajęła pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez inwestora, kolejne miejsca zajęły: 3XA oraz Pracownia PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus. Inwestor planuje, że biurowiec zostanie zrealizowany do połowy 2021 roku. 


WXCA to działająca w Warszawie pracownia, która specjalizuje się w opracowywaniu koncepcji i realizacji złożonych projektów zarówno publicznych, jak i komercyjnych. W swojej pracy architekci starają się najpierw wyczuć kontekst miejsca, dopiero później przystępują do projektowania. Architekci tylko w ostatnich latach wygrali konkursy m.in. na Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, rewitalizację Pola Mokotowskiego, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych czy przekształcenie Nowej Pragi w przestrzeń przyjazną dla ludzi. Zaprojektowali również gmach Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polskiej.