Port Sołacz w Poznaniu jest po remoncie. Zabytkowy budynek wypiękniał!

Zabytkowy budynek, który będzie działać jako Port Sołacz zbudowano na Wystawę Wschodnioniemiecką. Teraz przeszklony gmach udało się wyremontować. Od szóstego maja każdy będzie mógł go zobaczyć na własne oczy.

Obiekt należy obecnie do Międzynarodowych Targów Poznańskich. Budynek powstał na Wystawę Wschodnioniemiecką, która odbywała się na terenie dzisiejszych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Mieściła się w nim wówczas winiarnia, więc idealnie sprawdził się jako lokal gastronomiczny. Przeniesiono go w 1912 roku do parku Sołackiego. Przez ponad sto lat działała tu pod różnymi szyldami restauracja, ale zawsze był to jeden z bardziej znanych lokali w mieście.

Budynek miał dwie wieże, służące do wentylacji sali głównej, a wejście do restauracji zwieńczone było kolistym frontem. Restauracja miała też od frontu przeszkloną werandę, z której w upalne dni kelnerzy wyjmowali okna. Było na co patrzeć, bo nie dość, że piękny park i kojąca wzrok przyroda, to jeszcze restauracja stanowiła idealne miejsce do obserwacji życia towarzyskiego miasta, a także zmagań wioślarzy-amatorów na łódkach, których wypożyczalnia pojawiła się tu w 1913 roku.

Miejsce było chętnie odwiedzane przez poznaniaków po II wojnie światowej. Restauracja działała wtedy pod nazwą “Wypoczynek”. W 1992 roku budynek został sprywatyzowany. Hotel i restauracja działały w nim do 2015 roku. Po latach budynek wynajęła grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Stan obiektu wymagał generalnego remontu, który obejmował dach, elewację, teren przynależny oraz wnętrze. Bryła zachowała gabaryt z czasów przebudowy w 1992 roku, ale odzyskała charakter elewacji zbliżony do pierwotnego projektu z początku XX wieku. Za projekt adaptacji odpowiadała pracownia EV Architects Eweliny Jankowskiej z Poznania. Wykonawcą i inwestorem jest Grupa MTP.

Chcieliśmy przywrócić dawną świetność tego budynku i stworzyć miejsce zachęcające do miejskiego odpoczynku, ale z poszanowaniem tradycji dzielnicy i w zgodzie z jej mieszkańcami. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji prowadziliśmy konsultacje społeczne z Radą osiedla Sołacz. Chcieliśmy, by przestrzeń wokół Portu Sołacz, była uporządkowana, zielona i odpowiadała ich potrzebom – mówi Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.


Inspiracją był styl sołacki. Projekt nawiązuje do pierwotnego charakteru budynku, który wraz z kolonią luksusowych willi autorstwa J. Stubbena, wpisują się po dziś dzień w naturalną dolinę Bogdanki. Zmiany zewnętrzne są zachowawcze. Jasna drewniana oranżeria ma stworzyć atmosferę przypominającą dawny klimat parkowy sprzyjający odpoczynkowi. W tym celu zaprojektowaliśmy też rozległe tarasy tonące w zieleni z widokiem na stawy Sołackie. Powiększyliśmy okna drewnianej części oranżeryjnej, które wychodzą na taras. Sięgają teraz samej podłogi i nawiązując do oryginalnego wyglądu, mają silnie podkreślone szprosy przywracające elewacji plastyczność – mówi architekt Ewelina Jankowska, z pracowni EV Architects, odpowiedzialna za cały projekt modernizacji budynku oraz wnętrz w całym obiekcie.

We wnętrzu restauracji znajdzie się aż 155 miejsc siedzących. W sezonie letnim dodatkowo 120 osób, będzie mogło korzystać z restauracyjnego tarasu. Zewnętrzna część budynku będzie miała charakter wakacyjnego kurortu z dwoma tarasami i barem letnim.

Lokal nawiązuje do swych historycznych początków, kiedy znajdowała się w nim winiarnia. Wine bar Portu Sołacz będzie oferował szeroką kartę z topowymi winami z całego świata. Będzie tu można wybierać spośród ponad 100 indeksów.

Dodatkowo obiekt dysponuje pokojami hotelowymi. Port Sołacz ma 20 miejsc noclegowych.

Czytaj też: Poznań | Zabytek | Renowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań