Portfel z bioplastiku od Mateusza Sipiory z poznańskiego UAP!

Mateusz Sipiora – doktorant na wydziale Architektury i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zawodowo zajmuje się projektowaniem urządzeń medycznych z zakresu neuronauk, diagnozujących schorzenia układu nerwowego. W swoich projektach stawia przede wszystkim na funkcjonalność, ale nie boi się eksperymentować z nowymi materiałami i technologiami.

Bioplastic Wallets, to efekt moich własnych poszukiwań i badań nad właściwościami bioplastiku. Materiał ten wykonuję samodzielnie we własnej kuchni, co sprawia, ze do jego produkcji nie są potrzebne skomplikowane aparatury. Praca nad bioplastikami jest o tyle interesująca, gdyż ciężko przewidzieć finalny efekt eksperymentu. Zmieniając proporcje składników o niewiele, możemy uzyskać zupełnie niespodziewany efekt. Skład bioplastikow jest różny. Można je wykonać z alg – wersja wegańska lub z żelatyny, która jest białkiem kolagenowym  powstałym z odpadów pochodzenia zwierzęcego. 

Bioplastikom można nadać różne faktury, w zależności od formy do której wylewamy je i poddajemy procesowi schnięcia. Projekt portfeli wykonanych z bioplastiku jest moim autorskim pomysłem i próbą zabawy z materiałem. Bioplastiki rozpuszczają się w wodzie, ale jednocześnie nie następuje to szybko, co ułatwia ich codzienne użytkowanie. Ulotność tego materiału i nietrwałość uważam za zaletę – wyrzucając taki portfel nie produkujemy kolejnych odpadów, gdyż po krótkim czasie ulegnie procesowi rozkładu.

Nieprzypadkowo na zdjęciach przedstawiłem je w otoczeniu kapsułek z lekiem. Kapsułki tez są bioplastikiem wykonanym z żelatyny, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Obecnie planuję wykonać całą serię prototypowych toreb i portfeli wykonanych z bioplastiku.

źródło: materiały prasowe / Mateusz Sipiora