Porto

Porto: XIX-wieczna rezydencja dostała nowe życie. Jej serce stanowią fantazyjne schody

W sercu miasta Porto, pośród malowniczych ulic i zabytkowych budynków, znajduje się wyjątkowa rezydencja wzniesiona w połowie XIX wieku. Pierwotnie służyła jako dom szlachcica z regionu Douro, a jej sława i renoma rosły z czasem, głównie dzięki precyzyjnie zdobionym elementom stolarki oraz doskonałej kompozycji fasady. Najbardziej jednak, niezmiennie od wielu lat, przyciąga wzrok niezwykła klatka schodowa, umieszczona w centralnej części budynku, która prowadzi na najwyższe piętra, a całość jest zwieńczona imponującym świetlikiem.

Na przestrzeni lat, budynek ten pełnił różnorodne funkcje, od luksusowego hotelu, który gościł najbardziej znamienite osoby, po siedzibę ruchu oporu przeciwko reżimowi Estado Novo. Był także domem dla Klubu Filmowego Porto oraz szkoły nauki jazdy. Ta wszechstronność była jednym z największych atutów budynku, który zdawał się być przygotowany na każdą możliwą funkcję.

Porto


W obliczu dominacji funkcji turystycznych w okolicy, zespół projektowy podjął się ambitnego zadania przekształcenia tego historycznego obiektu i dania mu nowego życia. Koncepcja zakładała stworzenie budynku mieszkalnego z przestrzeniami handlowymi i usługowymi na parterze. Projekt miał na celu uszanowanie i podkreślenie historycznej wszechstronności budynku, zachowując układ i charakter części wspólnych, a także renowację elementów dekoracyjnych, które przetrwały próbę czasu.

Porto

Projektanci skoncentrowali się na zachowaniu integralności i autentyczności budynku. W ramach prac odnowiono m.in. dekoracyjne kamieniarskie elementy fasady, balustrady balkonów oraz wewnętrzną i zewnętrzną stolarkę okienną i drzwiową. Zachowano również układ stropów oraz centralnie zlokalizowanych schodów. Nowo wprowadzone elementy, choć nowoczesne, zostały zaprojektowane w sposób, który podkreśla tekstury i kolory użytych materiałów.

Głównym celem projektu było stworzenie trwałej i spójnej całości, która będzie funkcjonalnie zintegrowana, ale elastyczna i adaptowalna. Nowy projekt ma na celu nie tylko przedłużenie użyteczności budynku, ale także zapewnienie, że inwestycje w jego renowację przyniosą długoterminowe korzyści. Przekształcenie tej historycznej rezydencji to nie tylko hołd dla jej bogatej historii, ale także przygotowanie na kolejne półtora wieku użytkowania i pełnienia możliwych przyszłych funkcji.

Nazwa projektu: Antigo Hotel do Louvre
Biuro architektoniczne: Diana Barros Arquitectura
Główny architekt: Diana Barros
Współpraca: Marcos Maia, Joana Fernandes
Lokalizacja: Porto, Portugalia
Rok realizacji: 2023
Powierzchnia całkowita: 945 m kw.
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Renowacja | Wnętrza | Portugalia