drzew

Posadzą 20 tysięcy drzew przy drogach dwupasmowych. To zielona ofensywa!

To będzie największy ekologiczny projekt zrealizowany w Łodzi. Przy głównych drogach dwupasmowych posadzonych zostanie 20 tysięcy drzew. Wszystko po to, by w przyszłości chroniły przed upałem, hałasem i oczyszczały powietrze.

O planach wykonania nowych nasadzeń poinformowała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

To ulice Pabianicka, Brzezińska, al. Włókniarzy i Jana Pawła, Rzgowska, czy Rokicińska. Drzewa będą sadzone w pasach trawników między jezdniami oraz po bokach ulic. Efekty podobnych działań widać już na śródmiejskich ulicach, gdzie w ostatnim czasie pojawiły się setki drzew. I to całkiem sporych, bo kilkumetrowych – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Nowe drzewa pojawią się też przy dużych arteriach, na trasie WZ już rok temu powstały małe skwery. W sumie nowych drzew ma być 20 tysięcy. Sadzenie rozpocznie się jeszcze jesienią tego roku.

Wizualizacja nasadzeń PRZED i PO

To nie będą małe drzewka, ale duże sadzonki, kilkumetrowe, ze sporą koroną. Wykorzystamy sprawdzone już gatunki: lipy, grusze drobnoowocowe i klony polne. Nie należy się spodziewać za to kolejnych brzóz i platanów. Te pierwsze z uwagi na płytki system korzeniowy fatalnie znoszą susze, a platany z kolei są bardzo wrażliwe na przymrozki późną wiosną. Przy dobrym tempie prac, uda nam się zrealizować plan w 3-4 lata – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Celem wykonania nowych nasadzeń jest zwiększenie ilości produkowanego tlenu i obniżenie temperatury powietrza. Mieszkańcy docenią to zwłaszcza latem. Dodatkowym plusem będzie oczyszczanie powietrza i obniżenie poziomu hałasu.

Drzewa zostaną uzupełnione krzewami osłonowymi, które potrafią sięgnąć nawet 2 metrów wysokości. Do nasadzeń będą wybierane odporne na miejskie warunki gatunki, np. tamaryszek, który wiosną kwitnie na różowo i fioletowo. Krzewy nie tylko osłaniają od zanieczyszczeń, ale także od światła samochodów jadących z przeciwka.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Zieleń | Łódź | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź