Kumulus potrafi wytworzyć od 20 do 30 litrów wody pitnej dziennie. To ilość, która zaspokoi potrzeby dużej rodziny. Urządzenie zaprojektował tunezyjski start-up. Po serii testów i poprawek maszyna trafiła już do sprzedaży.
Kumulus-1 wygląda jak sympatyczny robot. Zaprojektował go projektant Zouhair Ben Jannet. Urządzenie ma kompaktową formę, której wymiary wynoszą około 1 m 3. Powodem do stworzenia urządzenia była chęć przeciwdziałania skutkom suszy i niedoboru wody pitnej. Ponad miliard ludzi na świecie nie ma stałego dostępu do wody pitnej, a kolejne 2,7 mld doświadcza problemu niedoboru wody przynajmniej przez miesiąc w roku.
Inżynierowie skupieni w start-upie technologicznym Kumulus stworzyli urządzenie, która korzystając z energii słonecznej potrafi wyciągnąć wilgoć z powietrza. Do działania nie potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania, dlatego z powodzeniem może być wykorzystane w krajach Afryki Północnej i innych suchych obszarach na ziemi. Takie urządzenie ustawione na przykład w biurze czy szkole może z kolei ograniczyć zużycie plastikowych butelek.
Jak to działa? Powietrze dostaje się do środka urządzenia i przechodzi przez pierwszy filtr powietrza, który usuwa zanieczyszczenia. Kolejnym etapem jest schłodzenie powietrza, które skrapla się na powierzchni wewnątrz i trafia do specjalnego zbiornika.
Kumulus zdobył nagrodę Tunesia Design Week 2022 w kategorii „Innowacje”. Gratulujemy!
źródło: Kumulus Water
Sprawdź też: Ekologia | Minimalizm | Technologia | Detal | whiteMAD na Instagramie