powiększyli szkołę

Powiększyli starą szkołę o nową część. Tak to się robi w Belgii!

Nowoczesna bryła stanęła w historycznym centrum miasta Aalst w Belgii. Architekci z pracowni KAAN Architecten powiększyli starą szkołę z XIX wieku o nowe skrzydło. W połączeniu starego i nowego pomogła… cegła!

Rozbudowa historycznej architektury o nowe części to zawsze ryzykowne przedsięwzięcie. Architekci, którzy podejmują się takiego zadania muszą wykazać się ogromną wiedzą i szacunkiem do historii. Zespół KAAN Architecten zaproponował budowę nowego skrzydła o bardzo prostej formie, który ozdobiony został ceglaną elewacją.

Swój projekt architekci nazwali “Utopia”. Nazwa bezpośrednio odnosi się do dzieła “Utopia” autorstwa Tomasza Morusa z 1516 r. To właśnie w belgijskim miasteczku znajdowała się pierwsza w Belgii drukarnia, dzięki której Europejczycy mogli poznać między innymi dzienniki Krzysztofa Kolumba i właśnie pierwsze wydanie “Utopii” Tomasza Morusa. Według architektów pomysł powiększenia starego budynku szkoły o nową część jawił się jako utopijna wizja. Na szczęście realizacja okazała się być strzałem w dziesiątkę!

W budynku działa biblioteka oraz Akademia Sztuk Performatywnych. Obiekt ma w sumie 8000 m kw. powierzchni. Nowa część wkomponowana została w tkankę miejską, aby uwydatnić charakterystyczne nieregularne ulice i przestrzenie w centrum miasta oraz wchodzić z nimi w interakcje.

Główne wejście do budynku prowadzi do atrium czytelni. To przestrzeń urządzona między starą a nową częścią. Architekci zaprojektowali tu ogromną, wysoką na trzy kondygnacje przestrzeń. Wnętrze doświetlają liczne przeszklenia umieszczone na dachu, które osłonięto siatką. Zadaniem tej ostatniej jest rozpraszanie silnych promieni słonecznych oraz ochrona urządzeń i systemów technicznych. Na pierwszym i drugim piętrze zaplanowano przestrzeń dla Akademii Sztuk Performatywnych. Znalazły się tam sala baletowa oraz sale prób spektakli teatralnych. Dwa ostatnie pomieszczenia mają okna na całą wysokość pomieszczeń.

powiększyli szkołę


Wrażenie robi ceglana elewacja, która doskonale połączyła oba architektoniczne style. Ten ponadczasowy materiał sprawia, że budynek będzie dobrze wyglądać nawet za kilkadziesiąt lat. Nowa część posiada kamienne detale, które dyskretnie urozmaicają bryłę.

Budynek projektu KAAN Architecten walczy o tytuł najlepszego obiektu z cegły w konkursie Wienerberger Brick Award 2020. Budynek zgłoszony został do kategorii obiektów użyteczności publicznej (Sharing Public Spaces). Finał konkursu już niebawem – 23 września. W tym roku wyjątkowo wydarzenie odbędzie się online. Transmisję będzie można śledzić na żywo wchodząc na oficjalną stronę www.brickaward.com. W zestawieniu najlepszych 50 budynków z cegły Polskę reprezentuje projekt Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe, który zdobył Grand Prix w lokalnej, polskiej edycji konkursu.

Czytaj też: Cegła | Biblioteka  | Historia | Renowacja

fot. Delfino Sisto Legnani, Marco Cappelletti, źródło: materiały prasowe Wienerberger Brick Award