Powłoka termiczna

Powłoka termiczna, która łapie śnieg. Wytrzyma ekstremalne warunki!

Powłoka termiczna została zaprojektowana i stworzona przez absolwentów Royal Danish Acadamy w Kopenhadze. Są nimi Henry Glogau oraz Samuel Barratt z firmy Henry Glogau Studio. Projektanci zainspirowali się niedźwiedziami polarnymi, a konkretniej ich przystosowaniem do warunków pogodowych.

Wynalazek został zbudowany jako swego rodzaju stelaż z kratową strukturą stworzony z włókna szklanego. Pokryty jest wewnątrz materiałem mylarowym,  który powstał na wzór sierści niedźwiedzi polarnych. Zwierzęta zatrzymują ciepło ciała w swoim futrze dzięki pustym we włóknach włosom, do których przykleja się śnieg. Mylar odbija również ciepło wewnątrz kopuły z powrotem do środka. Cała zewnętrzna kopuła posiada  puste w środku wypustki w kształcie trójkątnego origami.

Bazowanie na biomimetyce, czyli nauce zajmującej się badaniem struktur, zachowań i procesów, jakie zachodzą w naturze widać w każdym calu projektu. Architekci, zamiast walczyć z warunkami pogodowymi, wykorzystali je na swoją korzyść. Wcześniej wspomniane wypustki podczas silnych wiatrów i obfitego prószenia śniegu zatrzymują go w pustych szczelinach. Śnieg staje się wówczas naturalnym izolatorem i budulcem warstwy ochronnej. Jednocześnie wytwarza on ciepło poprzez tarcie o kopułę z zewnątrz.

Powłoka termiczna jest lekka i łatwa do przeniesienia. Ważnym aspektem jej designu jest, aerodynamiczna forma kropli wody. W naturalny sposób zakotwicza schronienie do podłoża, jednocześnie rozpraszając nawet silne podmuchy. Takie cechy konstrukcji przywodzą na myśl wgłębienia piłeczki golfowej, które powstały, by zapewnić jej optymalną wydajność podczas lotu.

Podczas miesięcznego testowania wynalazku na Alasce powłoka ochronna przeszła wiele  zaawansowanych testów. Przykładowo wytrzymała nacisk 70-kilogramowego stojącego człowieka na jej grzbiecie. Wyniki wykazały, że przy pokrywie śnieżnej o grubości od 30 do 40 centymetrów można uzyskać średnią różnicę 37°C między wnętrzem, a jego otoczeniem. Jest to spora różnica między znanym do tej pory namiotom zimowym, które zapewniają różnicę temperatur maksymalnie 13°C.

Wszelkie testy porównawcze przeprowadzono również za pomocą serii symulacji obliczeniowej dynamiki płynów (CFD). Ich aerodynamika i termodynamika przewyższała zwykłe namioty zimowe, zwłaszcza w warunkach ekstremalnej zamieci. Projekt kopuły został nagrodzony nagrodą Best Design Awards od Designers Insitute of New Zealand.

Warto dodać, że ten wynalazek nie jest jedynym od Henry Glogau Studio, jaki mieliśmy przyjemność opisywać. Stworzył on również świetlik odsalający wodę:

https://www.whitemad.pl/swietlik-odsalajacy-wode-tania-alternatywa-w-regionach-bez-wody-pitnej/

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | whiteMAD na Instagramie  | Detal | Gadżety

Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://henryglogau.com
Zdjęcia: https://henryglogau.com