Powrót neonów w Poznaniu. Pierwszy już świeci!

W Poznaniu trwa akcja, w ramach której miasto udziela finansowego wsparcia dla produkcji i montażu neonów. W ten sposób centrum Poznania mają rozświetlić kolorowe dekoracje, których kilkadziesiąt lat temu było w mieście mnóstwo. Efekty są już widoczne.

Nowy neon pojawił się na elewacji kamienicy pod adresem plac Wolności 5. Nie pełni on reklamowej funkcji, a jedynie promuje adres i wita mieszkańców. Neon składa się z pionowych lamp ułożonych na półokrągłej konstrukcji oraz cyfr “5”. Tuż nad nim zawieszono hasło z pozytywnym przesłaniem – “DOBREGO DNIA”.

Nie jest to neon statyczny. Wspomniane lampy zapalają się i gasną według określonej sekwencji, dając dynamiczny efekt. Neon powstał w poznańskiej pracowni rodziny Heinze i nawiązuje do tradycji miejsca, jakim kiedyś był rozświetlony plac Wolności.

Program “Neonowy Poznań”, w ramach którego miasto finansowo wspiera montaż neonów podzielony był na etapy. Do 8 lipca można było zgłaszać wnioski o dofinansowanie. Co ważne, nie każdy chętny może liczyć na dotację. O tym, które neony zostaną wykonane zdecyduje kapitułą konkursowa, w której skład wchodzą przedstawiciele urzędu miasta oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.


Poznań w latach 70. rozświetlały liczne neony. Teraz chcemy wrócić do tej tradycji. Konkurs jest rozszerzeniem podobnej inicjatywy, która odbyła się w zeszłym roku. Wtedy zapraszaliśmy do niej podmioty z centrum, teraz zachęcamy do udziału zainteresowanych z terenu całego Poznania – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta.

Na dotacje mogą liczyć te neony, których projekty będą innowacyjne, pomysłowe oraz będą cechować się wysokimi walorami artystycznymi i wizualnymi. W sumie w budżecie przewidziano 100 tys. zł, przy czym koszt wykonania jednego neonu nie powinien przekroczyć 15 tys. zł.

źródło: poznan.pl, Stowarzyszenie Plac Wolności

Czytaj też: Neony | Poznań | Miasto | Okna | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły