Powstała mapa murali, graffiti, neonów i typografii w Poznaniu. Jedyna taka w Polsce

Drukowana wersja mapy “Z bliska / Z daleka” to zbiór najlepszych murali, graffiti, neonów i przykładów topografii w Poznaniu. Od kilku dni można ją ściągnąć ze strony internetowej twórców oraz dostać za darmo w miejskich placówkach kulturalnych.

Pomysłodawcą powstania mapy jest Tomasz Bombrych. To pierwsza taka mapa w Polsce. W poznańskiej wersji uwzględniono 74 obiekty, które rozsiane są po terenie całego miasta. Wśród nich znaleźć można ogromne murale autorstwa międzynarodowych artystów, jak i mniejsze realizacje lokalnych twórców. Część z nich ukryta jest na podwórkach kamienic.

Chcemy zachęcić mieszkańców i turystów by zeszli z utartych szlaków, zabłądzili i tym samym odkryli zupełnie nowe oblicze miasta – bez biletów wstępu czy kolejek. Niech publikacja “Z bliska / Z daleka” stanie się dla nich pretekstem, by… zgubić się w mieście – tłumaczy Tomasz Bombrych.

Kwotę potrzebną do realizacji projektu pozyskano ze środków Miasta Poznania. To efekt konkursu Centrum Warte Poznania, w którym nagradzane są pomysły, które mogą wpłynąć na jakość życia wszystkich mieszkańców.

Mapę można pobrać tutaj, lub znaleźć w papierowej wersji w punktach Centrum Informacji Miejskiej i Turystycznej, centrach kultury, bibliotekach, galeriach, kinach studyjnych i klubach.

A jak w innych miastach w Polsce? Sprawdźcie zestawienie redakcji magazynu WhiteMAD. Na mapy Google nanieśliśmy najciekawsze murale w Warszawie  (tutaj), Poznaniu (tutaj), Łodzi (tutaj).

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły