Nie ma dwóch identycznych. Przystanki autobusowe w ZSRR

Niemiecki fotograf Peter Ortner potrzebował siedmiu lat, aby przygotować galerię 500 przystanków autobusowych. Efekt jego pracy możemy podziwiać w wydanym albumie.

Sfotografowane przez Petera Ortnera obiektu urzekają swoją formą. Niemiec odwiedził wszystkie kraje, które wchodziły kiedyś w skład Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, jednak najwięcej zdjęć przywióżł z dzisiejszych: Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Gruzji, Armenii, Ukrainy i Mołdawii.

Peter był zaskoczony, że mimo iż architektura ZSRR kojarzyła mu się z szarymi, smutnymi i monumentalnymi gmachami to przystanki stanowią ich przeciwieństwo. Są kolorowe i powstały z myślą o zwykłych ludziach, a nie notablach państwowych instytucji. Fotografowane obiekty często zaprojektowano tak, by w detalach oddawały charakterystyczne rozwiązania w budownictwie danego regionu.

Fotograf swoją podróż rozpoczął od zachodniej części dawnego ZSRR i podróżował we wschodnim kierunku, wzdłuż dawnego Jedwabnego Szlaku. To właśnie w azjatyckiej części regionu znalazł przystanki, które swym wyglądem garściami czerpią z kultury islamu.

Więcej zdjęć fotografa znaleźć można w albumie “Back in the USSR”, w którym Peter zebrał dokładną relację ze swojej podróży. Pozycję można zamówić tutaj.

fot. Peter Ortner