Powstały w Paryżu. Oto wcześniej niepublikowane rysunki na temat wojny w Ukrainie

Café Bergson w Oświęcimiu rozpoczęło aukcje dzieł sztuki wybitnych polskich twórców. Dochód z ich sprzedaży sfinansuje zajęcia języka polskiego oraz konsultacje psychologiczne dla ukraińskich uchodźców. Do grona artystów wspierających akcję dołączył rysownik i malarz tworzący od czterech dekad w Paryżu, Jacek Woźniak. W whiteMAD publikujemy premierowo jego prace dotyczące wojny w Ukrainie, które powstały w ostatnich tygodniach.

Jacek Woźniak, chociaż urodził się w Krakowie, od 1982 roku mieszka i tworzy w stolicy Francji. Antywojenne przesłanie, do którego odnoszą się jego tegoroczne prace, jest niezwykle ważne także ze względu na osobistą historię twórcy. Cztery dekady temu sam musiał opuścić Polskę po tym jak został internowany w czasie stanu wojennego, a potem zmuszony do wyjazdu z kraju. Artysta, który jako niespełna 30-latek wyjechał do Francji, w Paryżu szybko zaprzyjaźnił się z ikoną francuskiej satyry Jeanem Cabut. Tym samym, który w 2015 roku zginął w zamachu na redakcję “Charlie Hebdo”.

Twórczość Woźniaka pozostaje bardzo popularna w kraju nad Sekwaną. Pochodzący z Polski artysta od lat jest związany zawodowo z tygodnikiem polityczno-satyrycznym “Le Canard enchaîné”, ale publikuje także między innymi w najbardziej prestiżowych francuskich wydaniach takich jak “Le Monde” i “La Libération”. Działalność Jacka Woźniaka nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do rysunków prasowych. Artysta wydał kilka książek ze swoimi pracami oraz ilustrował wiele wydań innych autorów. Jego prace były prezentowane również w wielu europejskich miastach. Udziela się także twórczo współpracując z muzykami.


– Projekt Mama Afrika to ciekawe połączenie muzyki granej na żywo i ilustrowanej rysunkami Woźniaka tworzonymi również w czasie realnym, podczas widowiska. Ściśle współpracuje również ze znanym muzykiem jazzowym Archie Sheep. Jacek Woźniak to także przyjaciel i bliski współpracownik Manu Chao, artysty który jakiś czas temu zagrał koncert w Oświęcimiu i odwiedził klubokawiarnię znajdującą się w domu Szymona Klugera. Dla Manu Chao stworzył do tej pory okładki płyt, plakaty i unikalne animacje prezentowane podczas koncertów. Jacek Woźniak to artysta autentycznie zaangażowany w sprawy społeczne i tematy prawno-człowiecze, wnikliwy obserwator otaczającego świata, dlatego tym bardziej cieszymy się, że zdecydował się dołączyć do naszej inicjatywy – mówi dr Artur Szyndler koordynujący w Café Bergson akcję #Bergson4Ukraine.

Woźniak przeznaczył na aukcję swój rysunek wykonany jako odpowiedź na tragiczne wydarzenia w Mariupolu. Nosi on tytuł “Attention, ves enfants nous regardent” (pol. “Uwaga, dzieci na nas patrzą”); jest wykonany czarnym tuszem i wielokolorową kredką na papierze w charakterystycznym dla artysty stylu. Na stronie Café Bergson pojawiła się w ostatnich dniach też jeszcze jedna aukcja z pracą twórcy. To połączenie francuskiego czasopisma polityczno-satyrycznego “Le Canard enchaîné”, gdzie znajduje się drukowany rysunek autorstwa Woźniaka (“L’Escalier D’Odessa – Remake 2022 @ Poutine”), na którym autor (specjalnie na potrzeby aukcji) dorysował dodatkowe elementy tworzące z wydrukowaną ilustracją spójną całość. Poniżej można zobaczyć natomiast inne nigdzie wcześniej niepublikowane prace Jacka Woźniaka, które powstały po wybuchu wojny w Ukrainie.

Oprócz prac Woźniaka, na stronie Café Bergson na Facebooku już teraz można licytować dzieła innych polskich twórców. Są wśród nich między innymi prace Wilhelma Sasnala, Piotra Młodżeńca, Sławomira “Zbioka” Czajkowskiego czy Dawida Ryski. Do akcji dołączyli też twórcy pochodzący z Oświęcimia: wieloletni ilustrator “Polityki” Janusz Fajto, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Düsseldorfie Agata Agatowska czy odnoszący sukcesy malarz mieszkający w Katowicach Krzysztof Piętka, o którego pracy więcej  pisaliśmy w tym miejscu.

– Zachęcamy do licytacji i wsparcia akcji, dzięki której kolejne osoby z Ukrainy będą mogły zgłębiać tajniki języka polskiego podczas bezpłatnych zajęć w Café Bergson. Już teraz bierze w nich udział niemal 150 osób. Dochód ze sprzedaży dzieł sztuki pozwoli nam na kontynuację tych działań i rozpoczęcie lekcji dla kolejnych zainteresowanych osób, a także organizację wsparcia psychologicznego dla potrzebujących – dodaje dr Artur Szyndler.

Prace pozostałych artystów:

Agata Agatowska, “FASHION GIRL”, 30 cm x 40 cm, ołówek, 2010

 

Wilhelm Sasnal, BEZ TYTUŁU, linoryt, 42 x 30 cm, 2013.


Agata, Agatowska, “ZAJĄC”, 15 cm x 21 cm, technika mieszana, 2010
Tomasz Bereźnicki, CLINT EASTWOOD, plakat, druk cyfrowy, edycja ręcznie sygnowanych 10 sztuk, 29,7 x 42 cm.
Dawid Ryski, COURTNEY BARNETT. “Opole Songwriters Festival 2019”, plakat (papier matowy 220 gramów, 3 kolory, limit: 50 szt./ nr 45), 50 x 70 cm, 2019.
Dariusz Paczkowski, CZUŁE MIEJSCE, akryl, spray na płótnie, 100 x 70 cm, 2019
“Inner Symphonies Tour”, plakat (papier 220 gramów, sitodruk, 5 kolorów, limit: 150 szt./nr 126), 50 x 70 cm, 2021.
Janusz Fajto, KAPUTIN, plakat, druk cyfrowy, 28 x 38 cm, 2022.
Tomasz Bereźnicki, THE MAGNIFICENT „13”, t-shirt, kolor czarny, nadruk z przodu oraz na rękawie, 100% bawełna, rozmiar: XXL.
Sławomir Czajkowski ZBIOK, STOS, olej na płótnie, 27 x 33 cm, 2019.
Tekst: Tomasz Kobylański
Materiały graficzne udostępnione dzięki uprzejmości twórców biorących udział w akcji #Bergson4Ukraine, FB.com/cafebergson