Café Bergson w Oświęcimiu rozpoczęło aukcje dzieł sztuki wybitnych polskich twórców. Dochód z ich sprzedaży sfinansuje zajęcia języka polskiego oraz konsultacje psychologiczne dla ukraińskich uchodźców. Do grona artystów wspierających akcję dołączył rysownik i malarz tworzący od czterech dekad w Paryżu, Jacek Woźniak. W whiteMAD publikujemy premierowo jego prace dotyczące wojny w Ukrainie, które powstały w ostatnich tygodniach.
Jacek Woźniak, chociaż urodził się w Krakowie, od 1982 roku mieszka i tworzy w stolicy Francji. Antywojenne przesłanie, do którego odnoszą się jego tegoroczne prace, jest niezwykle ważne także ze względu na osobistą historię twórcy. Cztery dekady temu sam musiał opuścić Polskę po tym jak został internowany w czasie stanu wojennego, a potem zmuszony do wyjazdu z kraju. Artysta, który jako niespełna 30-latek wyjechał do Francji, w Paryżu szybko zaprzyjaźnił się z ikoną francuskiej satyry Jeanem Cabut. Tym samym, który w 2015 roku zginął w zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”.
Twórczość Woźniaka pozostaje bardzo popularna w kraju nad Sekwaną. Pochodzący z Polski artysta od lat jest związany zawodowo z tygodnikiem polityczno-satyrycznym „Le Canard enchaîné”, ale publikuje także między innymi w najbardziej prestiżowych francuskich wydaniach takich jak „Le Monde” i „La Libération”. Działalność Jacka Woźniaka nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do rysunków prasowych. Artysta wydał kilka książek ze swoimi pracami oraz ilustrował wiele wydań innych autorów. Jego prace były prezentowane również w wielu europejskich miastach. Udziela się także twórczo współpracując z muzykami.
Woźniak przeznaczył na aukcję swój rysunek wykonany jako odpowiedź na tragiczne wydarzenia w Mariupolu. Nosi on tytuł „Attention, ves enfants nous regardent” (pol. „Uwaga, dzieci na nas patrzą”); jest wykonany czarnym tuszem i wielokolorową kredką na papierze w charakterystycznym dla artysty stylu. Na stronie Café Bergson pojawiła się w ostatnich dniach też jeszcze jedna aukcja z pracą twórcy. To połączenie francuskiego czasopisma polityczno-satyrycznego “Le Canard enchaîné”, gdzie znajduje się drukowany rysunek autorstwa Woźniaka („L’Escalier D’Odessa – Remake 2022 @ Poutine”), na którym autor (specjalnie na potrzeby aukcji) dorysował dodatkowe elementy tworzące z wydrukowaną ilustracją spójną całość. Poniżej można zobaczyć natomiast inne nigdzie wcześniej niepublikowane prace Jacka Woźniaka, które powstały po wybuchu wojny w Ukrainie.
Oprócz prac Woźniaka, na stronie Café Bergson na Facebooku już teraz można licytować dzieła innych polskich twórców. Są wśród nich między innymi prace Wilhelma Sasnala, Piotra Młodżeńca, Sławomira „Zbioka” Czajkowskiego czy Dawida Ryski. Do akcji dołączyli też twórcy pochodzący z Oświęcimia: wieloletni ilustrator „Polityki” Janusz Fajto, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Düsseldorfie Agata Agatowska czy odnoszący sukcesy malarz mieszkający w Katowicach Krzysztof Piętka, o którego pracy więcej pisaliśmy w tym miejscu.
– Zachęcamy do licytacji i wsparcia akcji, dzięki której kolejne osoby z Ukrainy będą mogły zgłębiać tajniki języka polskiego podczas bezpłatnych zajęć w Café Bergson. Już teraz bierze w nich udział niemal 150 osób. Dochód ze sprzedaży dzieł sztuki pozwoli nam na kontynuację tych działań i rozpoczęcie lekcji dla kolejnych zainteresowanych osób, a także organizację wsparcia psychologicznego dla potrzebujących – dodaje dr Artur Szyndler.
Prace pozostałych artystów: