Powstały z betonu i muszli. To tani i prosty sposób na ratowanie raf!

Betonowe konstrukcje pomogą ratować rafy koralowe dzięki pomysłowości i wiedzy inżynieryjnej projektantów z australijskiej pracowni projektowej REEF DESIGN LAB. Firma od wielu lat prężnie rozwija swoje produkty, które mają na celu wspieranie wodnych ekosystemów, a także tworzenie przestrzeni pod naturalne powstawanie nowych raf koralowych. Poznajcie najnowszy projekt nazwany EROSION MITIGATION UNITS w skrócie EMU. Co więcej, owe konstrukcje pełnią również funkcję falochronów, co sprawia, że produkt rozwiązuje kilka problemów za jednym zamachem. 

Betonowe konstrukcje na ratunek rafom koralowym

EMU, czyli Erosion Mitigation Units to betonowe konstrukcje powstające w specjalnych urządzeniach, które metodą działania przypominają drukarki 3D. Jak zapewniają przedstawiciele pracowni REEF DESIGN LAB, która odpowiada za ich stworzenie, to bardzo dobry sposób na szybkie, tanie i ekologiczne tworzenie przestrzeni pod powstawanie nowych raf koralowych. Proces ich tworzenia jest bardzo prosty. Specjalne urządzenie tłoczy mieszankę betonu według określonego wzoru. Następnie taki odlewa zastyga tworząc formę, która idealnie nadaje się jako platforma pod powstawanie nowej rafy koralowej.

„Moduły zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia siły fal i zapobiegania dalszej erozji wzdłuż plaży w Clifton Springs, zapewniając jednocześnie zoptymalizowane siedlisko dla gatunków kolonizujących. Pofałdowane moduły pozwalają ludziom nurkować w systemie podczas przypływu i odkrywać baseny skalne podczas odpływu, podobnie jak naturalna rafa skalna. Moduły o szerokości 200 cm zostały wyprodukowane z ekologicznej mieszanki betonu i lokalnie pozyskiwanego kruszywa z recyklingu muszli.” – czytamy na stronie Reef Design Lab

Mnogość wypustek, dziur, tuneli i korytarzy przechodzących przez konstrukcje pozwalają na naturalny przepływ wody i wodnych organizmów, a chropowata powierzchnia w połączeniu z ryflowaniami pozwala na stabilne osadzanie się koralowców, czy innych organizmów tworzących ekosystem rafowy. Kolejną zaletą konstrukcji jest ich wytrzymałość i rozmiar. Dzięki temu sporych rozmiarów obiekt może zostać bezpiecznie i bez uszkodzeń przetransportowany na miejsce docelowe na przykład za sprawą barki.

 

Firma ma na swoim koncie również inne „sztuczne” rafy koralowe. Na profilu w mediach społecznościowych prezentują efekty działania ich konstrukcji po 5 latach od zanurzenia ich w wodzie. Są one w całości pokryte organizmami wodnymi, które stworzyły tam tętniący życiem ekosystem.  Warto zaznaczyć, że projekt został doceniony w wielu prestiżowych konkursach takich jak Dezeen Awards Sustainable design (building product) of the year 2023, czy Good Design Award Sustainability 2023. 

O pracowni REEF DESIGN LAB 

„Jesteśmy multidyscyplinarną firmą projektową rozwijającą infrastrukturę siedlisk morskich dla szeregu zastosowań badawczych i komercyjnych. Dostarczamy produkty i usługi architektom, budowniczym, rządom i instytucjom badawczym, aby pomóc w badaniu sposobów naprawy i utrzymania różnorodności ekologicznej w środowisku morskim i przybrzeżnym. Duża część naszej pracy poświęcona jest wspieraniu i współpracy z badaczami morskimi w wielu obszarach, w tym ochronie wybrzeży, ekoinżynierii infrastruktury morskiej i hodowli koralowców. Nasze własne możliwości w zakresie projektowania i produkcji pozwalają nam stale badać i eksperymentować z najnowszymi technologiami druku 3D i odlewania, aby wcielać w życie nowe pomysły produkcyjne. Wierzymy, że współpraca między projektantami, naukowcami i społecznością ma zasadnicze znaczenie dla poprawy naszych relacji między środowiskiem zbudowanym i naturalnym.” – czytamy na stronie pracowni

zdjęcia: @marciariederer  / https://www.reefdesignlab.com/ 

Czytaj też: Australia | Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Beton | Rośliny

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej