Powstały z miłości do Bauhausu. Lampy Baluna od chorwackich projektantów

Kula światła, którą możesz dowolnie sterować, zamknięta w szkle i metalu. Lampy Baluna chorwackiej Grupy to ideał minimalistycznego wzornictwa. Forma staje się piękna dzięki funkcji, jaką wyznaczył jej projektant.

W linii Baluna mieszą się lampy sufitowe, stołowe i podłogowe oraz kinkiety. Wszystkie oparte są na prostym wzorze: klosz z mlecznobiałego szkła umieszczony jest w metalowej oprawie. Za tą prostotą kryją się jednak sprytne, nowoczesne rozwiązania. Klosz rotuje w zagłębieniu podstawy, co pozwala użytkownikowi dowolnie kierować strumieniem jasności. Włącznik jest zintegrowany ze ściemniaczem, za pomocą którego łatwo ustawić można natężenie światła. Wszystko służy wygodzie człowieka. Te udogodnienia podane są jednak w sposób tak dyskretny, że Baluna zdaje się być lampą w najczystszej formie, czyli światłem zamkniętym w doskonałym kształcie kuli. 

Od Bauhausu do Baluny

W zeszłym roku obchodziliśmy setną rocznicę powstania Bauhausu – szkoły, która wyznaczyła nowe kierunki w architekturze i sztuce użytkowej, stawiając funkcję ponad formą przedmiotu i postulując ograniczenie do minimum „bezużytecznych” ozdobników. Projekty Grupy wyraźnie wpisują się w tę filozofię, a najsilniejsze nawiązania dostrzec można właśnie w Balunie. Nie chodzi tylko o funkcjonalność i prostotę, lecz także sposób wykonania. Lampy wytwarzane są rzemieślniczymi metodami, w znacznej mierze ręcznie. Dzięki temu poszczególne egzemplarze delikatnie różnią się między sobą. 


Funkcjonalna kula 

Baluna jest wzorem uniwersalnym. Dyskretny minimalizm pasuje do wielu wnętrz i aranżacji, a światło w oprawie czerni jest odpowiednie i dla domu, i dla kawiarni czy hotelu. Lampy świetnie wyglądają pojedynczo, ale warto pokusić się o wykorzystanie w jednym pomieszczeniu kilku modeli z kolekcji. Lampy Baluna stonują aranżację w stylu glamour, złagodzą surowość industrialnego wnętrza, idealnie uzupełnią wystrój w typie skandynawskim. To przedmioty użytkowe, piękne nie dzięki ozdobnym dodatkom, lecz poprzez swoją funkcjonalność. Tak jak to sobie wymarzył Walter Gropius, założyciel Bauhausu.

Polskim dystrybutorem Baluny i innych projektów Grupy jest Pufa Design, sklep internetowy (www.pufadesign.pl) oraz showroom w Kołobrzegu (ul. Bałtycka 31). 

Czytaj więcej: Pufa Design | Lampa | Wnętrza | Pantone

źródło: materiały prasowe Pufa Design