Powstały z pomocą sztucznej inteligencji. Jan Wilczak i jego meble

Projekt Me, myself, AI stworzył Jan Wilczak. To zestaw mebli, których projekt powstał z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Promotorem jego pracy jest dr Tomasz Rygalik. Projekt trafił do finału konkursu make me! 2023, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

Projekt Me, myself, AI to forma eksperymentu, który pozwolił wykorzystać nowe rozwiązania w zakresie projektowania. Jest to również projekt krytyczny, który traktuje o esencji kreatywności oraz formowaniu się globalnej kultury wizualnej. Powstałe meble Jan Wilczak stworzył z pomocą algorytmów i sztucznej inteligencji, która miała wpływ na wygląd przedmiotów.

Za pomocą modelu generatywnych sieci współzawodniczących nauczyłem sztuczną inteligencję koncepcji trzech obiektów – krzesła, stolika i ceramicznego naczynia. Następnie obserwowałem jej rozwój i analizowałem to jak manipulacja zmiennymi wpływa na kierunek, w którym rozwija się jej styl. W rezultacie stworzyłem prototypy trzech obiektów – krzesła, stolika oraz ceramicznego naczynia o nieokreślonej funkcji – tłumaczy projektant.

Głównym kryterium wyboru tych projektów było stworzenie sztucznej inteligencji, która będzie mogła projektować obiekty o wyczuwalnym, autorskim stylu.

W obliczu kolejnej rewolucji technologicznej, której jesteśmy obecnie świadkami projekt ten wydaje się szczególnie aktualny i zadaje ważne pytania o istotę kreatywności, nie tylko w zawodzie projektanta – dodaje autor projektu.


Jan Wilczak to multidyscyplinarny projektant, który łączy w swoich pracach rzemiosło i sztukę z nowoczesnymi technologiami. Jest absolwentem wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uwielbia realizować projekty na pograniczu światów realnego i wirtualnego. Oprócz projektowania zajmuje się też projektowaniem biżuterii, grafiki i tworzeniem animacji.

fot. z archiwum projektanta, źródło: Łódź Design Festival (www.lodzdesign.com)

Czytaj też: Łódź | Meble | Detal | Drewno | whiteMAD na Instagramie