Powstanie pierwsza kompostownia zwłok. Twoje ciało zmieni się w nawóz. 

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Ten biblijny cytat przyświecał architektom z pracowni Olson Kundig Architects, którzy postanowili stworzyć pierwszą na świecie kompostownie zwłok, która będzie mogła oferować ekologiczny pochówek na masową skalę. Poznajcie Recompose Seattle. 

Pomysł pojawił się już w 2018 roku, kiedy amerykańskie władze w Waszyngtonie zalegalizowały kompostowanie zwłok, jako alternatywę dla tradycyjnego pochówku, czy kremacji. Możliwość wykorzystali architekci z pracowni Olson Kundig Architects, którzy postanowili stworzyć Recompose Seattle – placówkę, która pozwoli kompostować ludzkie i zwierzęce zwłoki.


Zaprojektowany obiekt będzie mieć ponad 1,700 metrów kwadratowych. Centralnym punktem budynku będzie sześciokątny dziedziniec, wewnątrz którego będą mogli zbierać się żałobnicy w celu pożegnania zmarłego. Następnie ciało trafi do odpowiedniej komory wypełnionej drewnianymi wiórami, gdzie poprzez proces rozkładu, który będą wspierać specjalnie dopasowane warunki, zmieni się w bogatą w mikroelementy glebę. Ta może posłużyć później jako nawóz do roślin. Jeżeli rodzina nie będzie chciała przyjąć powstałej w ten sposób “gleby”, Recompose Seattle wykorzysta ją do zasadzenia drzewa w jednym z pobliskich lasów. Dodatkową zaletą jest fakt, że kompostowanie zwłok zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny pogrzeb, a także pochłania mniej energii niż kremacja. Łącznie w obiekcie powstanie 75 komór do kompostowania, które będą wielokrotnego użytku.