Notre Dame cathedral is burning in Paris, Monday, April 15, 2019. Massive plumes of yellow brown smoke is filling the air above Notre Dame Cathedral and ash is falling on tourists and others around the island that marks the center of Paris. (AP Photo)

Płonie katedra Notre-Dame w Paryżu. Runęła iglica i część dachu [WIDEO]

Smutne wieści z Paryża. Płonie jedna z architektonicznych ikon miasta. Katedra Notre-Dame straciła już iglicę i część dachu. Jeden z internautów uchwycił ten moment na filmie.

Tuż po godzinie 20 runęła iglica i część dachu katedry. Ogień trawi wewnętrzne rusztowanie, które wspierało dach. Póki co ogień nie zajął jeszcze wież katedry. Dym widać z każdej części miasta, na miejscu pracują już służby ratunkowe, które ogłosiły, że póki co nie znaleźli poszkodowanych i skupiają się na zabezpieczeniu zabytkowych rzeźb i obrazów.

O godzinie 20:30 rzecznik prasowy katedry Andre Finot poinformował, że runęła konstrukcja wspierająca dach i prawdopodobnie z pożaru ocaleje tylko szkielet obiektu. Póki co akcja gaśnicza prowadzona jest tylko z zewnątrz.

Przypomnimy, że Notre-Dame de Paris jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych na świecie, a także jedną z ikon Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat. Rozpoczęła się w 1163 roku, prace zakończono w 1345 roku.


Wideo nagrano kilka minut po rozpoczęciu pożaru:

Zdjęcia katedry sprzed katastrofy:

zdjęcie tytułowe: Associated Press