Poznajcie budynek K2. To najnowocześniejszy biurowiec w Gdyni

K2 to nowoczesny biurowiec, który zbudowano w Gdyni przy ulicy Kieleckiej 2. Gmach zaprojektowano tak, aby bryła budynku dobrze wpisała się w modernistyczną architekturę miasta. Projekt budynku powstał w pracowni APA Wojciechowski Architekci dla firmy Vastint Poland.

To najnowsza powierzchnia biurowa w Gdyni. Biurowiec K2 powstał w eksponowanym punkcie miasta, przy ulicy Kieleckiej. Budynek powstał na planie litery “H” i oferuje 11 400 m kw. powierzchni najmu. Kameralny gmach swoją architekturą nawiązuje do gdyńskiej tradycji modernizmu. Historyczna spuścizna wpłynęła na projekt architektów, którzy wykorzystali typową dla zabudowy miasta białą elewację oraz rytmicznie rozmieścili pionowe panele – ich kształt nawiązuje do architektury okrętowej lat 30. XX wieku.

Białe panele obrazują żagle na wietrze. Dzięki temu ta minimalistyczna elewacja stała się dynamiczna. Wygląda inaczej w zależności od tego, pod jakim kątem się na nią patrzy, a dodatkowo, w zależności od pory dnia inaczej układają się na niej cienie – mówi Dżafar Bajraszewski, Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci, który prowadzi trójmiejskie biuro pracowni.

Elewacja budynku jest stonowana. Powstał regularny, powtarzalny i spokojny wzór, dokładnie taki, jak w przypadku większości kamienic przy ulicy Świętokrzyskiej. To ponadczasowe rozwiązanie, elegancki wzór z biegiem lat ciągle będzie dobrze wyglądać. Pionowe panele zostały lekko wygięte w łuk. Ten kształt ma dodać lekkości fasadzie i symbolicznie nawiązać do żagli, kształtów falochronów przy nadmorskim bulwarze. Gra światła i cienia sprawia, że wygląd elewacji zmienia się w zależności od pory dnia.


Projekt budynku powstał w trójmiejskim oddziale APA Wojciechowski Architekci. Architektom zależało na stworzeniu dobrze doświetlonej i przyjaznej przestrzeni biurowej. Kształt litery “H” zapewnia optymalny dopływ światła dziennego, a jednocześnie pozwala na rozplanowywanie dużych powierzchni biurowych na jednym poziomie. Przestrzenie łatwo można podzielić na mniejszych najemców. Wspomniany kształt “H” pozwolił też stworzyć atrakcyjne przestrzenie na poziomie parteru. Od strony ulicy Kieleckiej powstał reprezentacyjny plac, a od strony północnej architekci zaprojektowali kameralną, półprywatną przestrzeń przeznaczoną dla pracowników. To miejsce, w którym najemcy mogą odpocząć i umówić się na nieformalne spotkania.

Najemcy budynku K2 mają do dyspozycji całe piętra, które z łatwością mogą podzielić na mniejsze lub większe biura. To spory atut. Powierzchnię biur można zmieniać w zależności od potrzeb i sytuacji na rynku.

Trzon komunikacyjny znalazł się w centralnej części budynku. Ułatwia to dzielenie przestrzeni między niezależnych klientów. Co ciekawe, w tym budynku, przy dużych rozpiętościach stropów udało się wyeliminować wszystkie słupy na powierzchni biurowej – to dodatkowo zwiększa elastyczność i niweluje bariery w aranżacjach.

Budynek biurowy K2 spełnia wymogi certyfikacji środowiskowej LEED. Zastosowane materiały pozytywnie wpływają na efektywność energetyczną budynku – mniejsze zużycie energii elektrycznej i wody oraz kontrolę jakości powietrza. Architekci chcieli stworzyć miejsce do pracy, które będzie przyjazne użytkownikom. Udało się!

PS to nie jest jedyna inwestycja Vastint Poland w Trójmieście. Wcześniej pisaliśmy o powstającym kompleksie Waterfront II (czytaj TUTAJ) oraz bardzo dobrze zaprojektowanym osiedlu Riverview w Gdańsku (czytaj TUTAJ).

źródło: Vastint Poland, APA  Wojciechowski Architekci

Czytaj też: Gdynia | Biurowiec | Elewacja | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Vastint Poland.