Poznań: 21 klonów uniknęło wycinki. Przesadzono je w nowe miejsce

Drzewa rosły wzdłuż ulicy Lechickiej. To 21 klonów, które kolidowały z powstającą infrastrukturą. Teraz przesadzono je w nowe miejsce przy skrzyżowaniu ulicy Lechickiej i Naramowickiej.

Wzdłuż powstającej trasy na Naramowice posadzonych zostanie łącznie 1200 drzew oraz 72 tysiące innych roślin.

Tam gdzie tylko to jest możliwe i stan drzew na to pozwala, przesadzamy je, by rosły w nowych miejscach. Dotyczy to wielu inwestycji, jak np. przebudowa rynku Łazarskiego, czy na trasy tramwajowej na Naramowice. Pamiętamy też o nasadzeniach, dbając o to, by zawsze były to rośliny starannie dobrane i wysokogatunkowe. Będą one nie tylko uzupełnieniem, ale też ważnym elementem tej inwestycji – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Klony kolidowały z planowaną trasą rowerową i przejściem dla pieszych, po przesadzeniu będą rosły w pasie zieleni oddzielającym chodnik i drogę rowerową od jezdni ul. Lechickiej. Zależy nam na zachowaniu jak największej liczby drzew, stąd decyzja o przesadzeniu. Dodatkowo udało się zostawić na swoim miejscu siedem większych klonów, które zgodnie z projektem wykonawczym również miałyby zmienić lokalizację – dodaje Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przy ul. Lechickiej rosną jeszcze trzy największe drzewa zakwalifikowane do przesadzenia, ale z uwagi na ich duże pnie i rozwinięty system korzeniowy konieczne jest sprowadzenie specjalistycznego sprzętu, co wydarzy się w najbliższym czasie.


W maju przesadzono dodatkowe, nie uwzględnione w projekcie przesadzeń, drzewa z rejonu ul. Łużyckiej, które teraz rosną przy szkole na os. Władysława Łokietka. Wschodnia strona ul. Naramowickiej na wysokości ul. Bolka to natomiast nowe miejsce rozwoju dziewięciu przesadzonych klonów i również dziewięciu śliw domowych. Z kolei trzy sztuki ambrowca amerykańskiego przesadzono z ul. Błażeja na pętlę Wilczak.

Wzdłuż powstającej trasy tramwajowej i dróg planowane są również nowe nasadzenia zieleni. Posadzonych zostanie ponad 1200 sztuk drzew, m.in. klonów, grabów, lip, dębów, robinii. Pojawi się również wiele nowych krzewów, bylin i pnączy – w całkowitej liczbie sztuk przekraczającej 72 tysiące. Wśród nich można wymienić róże, berberysy, irgi, lawendy, trzmieliny, świdośliwy, lilaki, sosny górskie, winobluszcze.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zieleń | Poznań | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły