Amfiteatr na Cytadeli w Poznaniu zmieni się w miododajny ogród

Poznański amfiteatr na Cytadeli zmieni się nie do poznania. Niewykorzystywana od lat widownia zmieni się w kwitnące rabaty. Metamorfozę przejdą schody, scena, a także okolica amfiteatru.

Miasto zakłada, że inwestycja będzie kosztować 1,6 miliona złotych. Ma to być pierwszy etap rewitalizacji terenów Cytadeli – sporego obszaru zieleni, który znajduje się w sąsiedztwie centrum stolicy wielkopolski. 

„Przede wszystkim w dawnym teatrze letnim nastąpi odwrócenie funkcji – w miejscu widowni pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi pszczoły, motyle i inne owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zostaną zamontowane fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało tak pomyślane, by nie ingerować w aktywność nocnych owadów – tłumaczą przedsatwciele Zarządu Zieleni Miejskiej 


Według ZZM taki projekt, polegający na założeniu dedykowanego pszczołom ogrodu w ramach modernizacji przestrzeni zurbanizowanej, w układzie amfiteatralnym, jest unikatowy na skalę krajową, a może i światową. 

Projekt ogrodu miododajnego polega na przebudowie dawnego amfiteatru na terenie Cytadeli. Przede wszystkim w dawnym teatrze letnim nastąpi odwrócenie funkcji – w miejscu widowni pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi pszczoły, motyle i inne owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zostaną zamontowane fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. 

„W miejscu po byłym amfiteatrze na Cytadeli powstanie miododajny ogród. Jest to projekt unikatowy w skali naszego kraju. Pośrodku ogrodu na mieszkańców czekać będą wygodne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. #PoznańDlaPszczół” – dodaje Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak 

Amfiteatr na Cytadeli poznańskiej obecnie

By zyskać większą powierzchnię biologicznie czynną, zlikwidowana zostanie część schodów. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało tak pomyślane, by nie ingerować w aktywność nocnych owadów. 

Ogród dedykowany pszczołom, założony w ramach modernizacji przestrzeni zurbanizowanej, w układzie amfiteatralnym, jest prawdopodobnie pomysłem unikatowym w skali światowej, a już z pewnością na terenie Polski. Żywimy nadzieję, że w pełni sezonu kwitnienia ogród ten stanie się jedną z większych atrakcji Poznania.

Czytaj też: Ekologia | Metamorfoza | Zieleń | Renowacja | Łąki kwietne  | Poznań

źródło: ZZM Poznań