Poznań: były chaszcze, jest plac zabaw. Poznajcie Wartofrajdę

Takiego placu zabaw jeszcze w Poznaniu nie było. Strefa dla dzieci poniżej 3 lat, a także niepełnosprawnych użytkowników, rodzicielska kontrola i kreatywne przestrzenie specjalnie zaprojektowane z uwzględnieniem charakteru okolicy.

Już wkrótce czeka nas otwarcie nowego placu zabaw. Nie bez powodu nazywany jest Wartofrajdą, bo powstał w parku w Starym Korycie Warty, a poprzez swoją konstrukcję przenosi dzieci w ich własny świat – nie tylko zabawek, ale także przestrzeni dostosowanych do różnych grup wiekowych.

Zazwyczaj place zabaw przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. W tym na Starym Mieście stworzono także strefę dla maluchów. Dla nich został wykonany sensoryczny labirynt, z elementami wykończonymi miękkim tworzywem, tak by np. nawet najmłodsi na czworakach mogli się w nim czuć bezpiecznie.

Przedsięwzięcie jest inicjatywą Rady Osiedla Stare Miasto, która przeznaczyła na to część swoich środków, a ponadto uzyskała wsparcie z konkursu grantowego oraz budżetu miejskiego. Plac zabaw kosztować będzie około 1,7 miliona złotych. Staromiejscy radni przyznają, że jest to wysoka kwota, na co zwracali uwagę w rozmowach z władzami. Sporą część kosztów stanowią wyjątkowe kreatywne urządzenia, dlatego radni mają nadzieję, że końcowe dzieło będzie godne wydanych pieniędzy.

Wartofrajda wpisuje się w kompozycję parku wzbogacając przestrzeń o dodatkową funkcję atrakcyjną dla najmłodszych poznaniaków. Dzieci bawiąc się w obniżonym w stosunku do otoczenia i zróżnicowanym wysokościowo terenie przenoszą się we własny świat.

Obniżenie ma podwójne znaczenie. Przede wszystkim utworzone zostało dla komfortu opiekunów, by swoje dzieci mieli na oku, a przy okazji ciekawie nawiązuje swoim kształtem do płynącej tu kiedyś rzeki. Pomysły na tę przestrzeń podglądaliśmy w różnych miejscach w Europie, a testerami były także moje dzieci – podkreśla staromiejska radna Maria Sokolnicka – Guzek, orędowniczka placu zabaw.

Ten plac zabaw nie stanowi jednak jedynie grupy urządzeń. Główną ideą przy projektowaniu placu, wypracowaną podczas wielu spotkań, było stworzenie kreatywnej przestrzeni, pozwalającej na różnorodną dziecięcą interpretację. Zastosowano tu mnóstwo ciepłego drewna, piasku, jest naturalna lina łącząca wielką integrującą kilkoro dzieci huśtawkę, są zabawki wydające dźwięki, trampolina w gruncie, małe domki rybackie, zieleń, naturalne ogrodzenie i górka trawiasta, po której będzie można zjeżdżać zimą.

Pomimo złożonej, pagórkowatej struktury, poprzez układ ramp będących równocześnie miejscem do zabaw, plac dostępny jest także dla dzieci niepełnosprawnych dając im możliwość współdzielenia przestrzeni z innymi użytkownikami. Dzięki temu podkreślone jest ważna funkcja integracyjna.

Mamy nadzieję, że plac zabaw przetrwa sezon, a dzieci będą z niego mogły długo korzystać.

projekt: 1050 Pracownia Architektury
zdjęcia: Tomasz Dworek (źródło: Rada Osiedla Stare Miasto)